Bağışıklığa İyi Gelen yiyecekler nelerdir?

Bağışıklık sistemi gövdenin hastalıklara karşı savunan güçlü bir savunma sistemidir. Bunu almanın en etkin yollarından biri özel güçlendiren besinleri rejim dâhil etmektir.

Bağışıklığa İyi Gelen yiyecekler nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 26 Kasım 2020 19:27

İşte bağışıklığı güçlendiren yiyecekler…

Narenciye:

  Genellikle insan bilhassa mevsim geçişlerinde grip ve soğuk algınlığı böyle birçok sağlıksız yakalanır ve C vitaminine yönelir.  Ulusalpost'un haberine göre: Şu nedenle C vitamini bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmenize yardımcı olur. C vitamininin beyazımsı kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Bunlar bulaşma boğuşmanın da anahtarıdır.

   Bilinen narenciye turunçgiller ürünleri şunlardır:

• Greyfurt…

• Portakal…

• Mandalina…

• Limon…

• Turunç…

Kırmızıbiber:

   Turunçgiller herhangi bir meyveler veya sebzeden en fazla C vitaminine sahip olduğunu programlıyorsanız, yeniden düşünmenizde yarar var. Kırmızıbiber narenciye göre iki kat daha fazla C vitamini içerir. Dahası zengin bir beta kar öten kaynağıdır. Direnç sisteminizi güçlendirmenin birlikte, C vitamini sağlam cildin korunmasına yardımcı olabilir. Beta kar öten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya destek olur.

Brokoli:

  Brokoli, vitamin ve mineraller deposudur. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan dahi lifle dolu gerçekleştirilen brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden bir tanesidir. Brokolinin bu gücünü korumanın ve bedene  en etkili katkı sağlamasının anahtarı, olası olduğunca az pişirmek.

Sarımsak:

  Sarımsak, dünyadaki hızlı her mutfakta kullanılan mucizevi bir besin. İlk uygarlıklar enfeksiyonlarla mücadelesindeki değerini kabul etti. Sarımsak başka kan basıncını düşürmeye ve de arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya destek olabilir. Sarımsağın direnç arttırıcı özellikleri, alisin benzer ağır bir sülfür içeren bileşik konsantrasyonundan geldiği düşünülmektedir.

Zencefil:

  Zencefil, hastalandıktan sonra birçok kişinin başvurduğu bir ayrı besin öğesidir. Zencefil, boğaz ağrısını ve de diğer enflamatuar hastalıkları ve bulantıyı azaltmaya koruyucu olabilir. Zencefil ayrıca kronik sızıyı azaltıcı ve kolesterolü düşürücü tesire sahiptir.

Ispanak:

  Ispanak olsa olsa C vitamini açısından zengin olduğu diye değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin enfeksiyonla direniş yeteneğini biriktirmek çok sayıda antioksidan ve beta kar öten ile de doludur. Aynı brokolide gerçekleşeceği gibi ıspanağında olası olduğunca az pişirilmesi en yüksek yarar sağlar. Ispanağı ağır pişirmek içeriğindeki A vitamini artırır ve diğer gıda oksalik asitten salınmasına izin verir.

Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz...