Baharatların Kralı Olarak Bilinen Fesleğenin Vücuda Olan Faydaları! Sadece Bir Tutamı ile Yapılan Çayını İçince...

Baharatların Kralı Olarak Bilinen Fesleğenin Vücuda Olan Faydaları! Sadece Bir Tutamı ile Yapılan Çayını İçince...

Yeşil ve harika kokan bu bitkiyi ister salatalarınıza ekleyin isterseniz yemeklerine, isterseniz de çayını demleyip için ancak faydalarından sakın mahrum kalmayın. İşte fesleğenin bilinmeyen faydaları. Meğer vücudun tek ihtiyacı olan şeymiş...

Fesleğen deyince herkesin aklına ilk olarak kremalı makarna sosu gelebilir ancak aslında fesleğen bundan çok daha fazlasıdır. Yağlı ve zararlı krema ile fesleğen gibi harika bir bitkiden alacağınız yarara yazık etmeyin!

Yemeklere hemen katmayın

Fesleğen harika kokusu ile mükemmel bir bitkidir. Görüntüsü ile evlerde bakılabilecek olan fesleğeni yemeklerde, salatalarda ya da çayını demleyerek tüketebilirsiniz. Salatalara harika bir koku bırakan fesleğeni yemeklere ekleyecekseniz aman pişerken bunu yapmayın. Zeytinyağlılara çok yakışan fesleğeni yemekler piştikten sonra süslemek için kullanın çünkü fesleğen piştiğinde hem kokusunu hem de harika tadını kaybeder.

Karaciğeri ve böbrekleri tertemiz yapıyor

Fesleğenin çayını demleyip içmek ise vücutta detoks etkisi yaratır. Karaciğer ve böbreklerde biriken toksinleri temizleyen fesleğen, toksik attırıcı özelliği ile biliniyor.. Fesleğeni tüketerek idrar söktürücü olarak kullanabilir vücudunuzdan ödemi uzaklaştırabilirsiniz. Anti bakteriyel özelliği ile vücudu çeşitli rahatsızlıklardan koruyan fesleğen, serbest radikallerin verdiği hasarı da önler.

Yaşlanmaya karşı büyük bir etkisi olan fesleğen, kanser oluşumunun da önüne geçebilir. Düzenli olarak tüketildiğinde antioksidan içeriği ile vücudu baştan aşağı temizleyen fesleğen, beyaz kan hücrelerini de korumaktadır. Hücre mutasyonunu da engelleyen fesleğen oksidasyonla da savaşmaktadır.

Kışın vücudu koruyor

Fesleğen bir yandan da çeşitli viral hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Kışın ortaya çıkabilecek olan viral enfeksiyonlara karşı fesleğen çayı içerek kendinizi koruyabilirsiniz. Sadece virüs değil, bakteri, maya ve küften kaynaklanan hastalıkları da yenen fesleğeni mutlaka beslenme programınıza ekleyin.. 

Cildi güzelleştiriyor

Fesleğen ciltte oluşan tahriş, Cadida virüsü gibi durumlarla da baş etmektedir. Fesleğeni tüketerek bir yandan da cilt sağlığını destekler. İçerisindeki antioksidanlar ve antibakteriyel kombinasyon sayesinde sivilceye engel olur ve gençleşmeyi sağlar. Ciltte daha genç bir görünüm oluşturan fesleğen bir yandan da yaşlanma belirtilerini azaltır çünkü cilde ihtiyacı olan elsastikiyeti sağlar.