• BIST 115.171
  • Altın 325,177
  • Dolar 6,1578
  • Euro 6,6877
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 17 °C

Bakan Arslan, STK’larla Bir Araya Geldi

Bakan Arslan, STK’larla Bir Araya Geldi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sivil Toplum Kuruluşları (STK)'larla bir araya geldi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sivil Toplum Kuruluşları (STK)'larla bir araya geldi.

Kars'ta bir otelin toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Ahmet Arslan, "Hepiniz şahitsiniz İstanbul'a çok büyük projeler yaptık. Ama ondan önce ülkemizi yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Artık ülkemiz Avrupa'nın 6'ncı, Dünya'nın 8'inci yüksek hızlı tren işletmecisi olan bir ülke ama Ankara, Konya, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli'nin bağlanmış olması bize yetmiyor. Diyoruz bütün çalışmalarımız ve bütün hedeflerimiz şu hızlı treni ülkenin her yerine yaymak. Yani İstanbul'dan sonra Kapıkule'ye kadar Avrupa'ya götürmek ve Ankara'dan bu tarafa Sivas'ın inşaatı devam ediyor. Erzincan'ın ihalesi devam ediyor. Hemen devamında Erzincan, Erzurum, Kars'ı da hızlı trene kavuşturacak çalışmayı yürütüyoruz, hedefimiz ülkeyi bir boydan bir boya, hızlı trenle birleştirmek" dedi.

Afyon, Uşak, Kütahya, Manisa, İzmir'e bağlayacaklarını ifade eden Arslan, "Yine Isparta'yı, Antalya'ya bağlayacağız. Konya Karaman, Mersin'i Adana'ya bağlayacağız. Hakeza Gaziantep, Şanlıurfa oradaki inşaatlarımız devam ediyor. Bir şey daha yapacağız. Bütün bunları birbirine bağlarken, Kars'tan batıya doğru giden bir tren yükünün Karadeniz'e de gitmesi gerekir diyoruz. Dolayısıyla Kırıkkale Çorum Samsun'u Erzincan'dan Trabzon'a bağlantı yapacağız. Erzincan'dan Güney'e, Sivas'tan Güney'e Yani Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Mardin'e de inen demiryolu ağlarını yapacağız, bunlar birbirinin tamamlayıcısı bunlar bizim içinde ülkemiz içinde çok önemli" şeklinde konuştu.

Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu hattının bölge için çok önemli olduğuna dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Bunların en önemli halkalarından biri de Londra'dan kalkan bir trenin Pekin'e gidebilmesi için BTK demiryolu projesi bölgemiz için çok önemli. İlimiz için çok önemli. İnşallah Haziran'da işletmeye açıyoruz" diye konuştu.

"Kars'a 94 milyon TL'lik Lojistik Merkez"

Kars'a 94 milyon 300 bin liralık Lojistik Merkez kuracaklarının müjdesini veren Arslan, "Ülkemizin birçok yerinde lojistik merkezleri yapıyoruz. İnşaatlar devam ediyor. Elbette Kars'ta bundan nasibini alacak. Kars Lojistik Merkezi'nin ihalesini bitirdik. Tam 94 milyon 300 bin liralık bir projeyi Kars'ta yapıyoruz. Ve bugünlerde inşallah temelini atacağız. İnşaat sürecini başlatacağız. Böylece ülkenin her yerini demir ağlarla gerçek manada birbirine bağlıyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim