Bakan Çağatay Kılıç’tan derbi yorumu

Bakan Çağatay Kılıç’tan derbi yorumu

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, pazartesi günü oynanacak Beşiktaş-Galatasaray derbisi öncesi Fair-play çağrısı yaparak, “Olumsuz hareketin olmayacağı ve derbinin ruhuna, yakışır bir şekilde maç olmasını diliyorum” dedi.

Kılıç, önümüzdeki yıl Fransa’da oynanacak Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan şampiyonluk ümit ettiğini kaydederek, A Milli Takım teknik heyeti ve futbolcularına güvendiğini vurguladı.


KILIÇ, KIRIKKALE’DE ÇEŞİTLİ TEMAS VE İNCELEMELERDE BULUNDU


Bakan Çağatay Kılıç, Kırıkkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün inşaatı devam eden Çok Amaçlı Spor Salonu'nda, Başpınar Stadyumu'nda ve 17 Ağustos Spor Salonu'ndaki incelemelerin ardından Kırıkkale Gençlik Merkezi’ni ziyaret ederek, gençlerle yakından ilgilendi. Türkiye Gençlik Vakfı Kırıkkale Şubesini de ziyaret eden Bakan Çağatay Kılıç, burada da vakıf çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kılıç, hem inşaatı devam eden hem de kullanımda olan tesislerin durumunu görmek üzere Kırıkkale'ye geldiğini söyledi. Çok Amaçlı Spor Salonunun Kırıkkale'de hem sporun hem gençlerin çok farklı anlamlarda kullanabileceklerini dile getiren Kılıç, “Gençlerimizin kendilerini geliştirebilecekleri ve aynı zamanda Türkiye'nin gelecekteki sporcularının yetişmesi noktasında büyük katkı sağlayacağı bir tesis olacak” şeklinde konuştu.


BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ’TAN DERBİ DEĞERLENDİRMESİ


Bakan Çağatay Kılıç, Spor Toto Süper Lig'de 14 Aralık Pazartesi günü oynanacak Beşiktaş-Galatasaray derbisine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:


"Her zaman söylediğimiz gibi sporun temel amacı, birlikteliği, kardeşliği, gönül verdiğiniz renkleri en iyi şekilde destekleyip, centilmence, rekabet içerisinde bir müsabaka ortaya koymayı gerektiriyor. Bu anlamda kulüp başkanlarımızın, sporcuların, antrenörlerimizin, teknik kadronun özellikle de basınımızın bu noktada büyük hassasiyet içerisinde olduğunu düşünüyorum. Taraftarların da takımlarını desteklemek anlamında her şeyi sahaya güzel bir şekilde ortaya koyma anlamında hakları vardır. Hiçbir şekilde olumsuz hareketin inşallah olmayacağı ve derbinin ruhuna, önemine yakışır bir şekilde maç olmasını diliyorum."


“BASKETBOL’DA AVRUPA ŞAMPİYONLUĞUNU 2017'DE YAŞAYABİLİRİZ DİYE ÜMİT EDİYORUM”


FIBA Avrupa Yönetim Kurulu, Türkiye'nin 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda dört gruptan birine ve final turuna ev sahipliği yapmasını da değerlendiren Kılıç, Türkiye’nin İstanbul'da 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın hem finaline hem de grup elemesine ev sahipliği yapacağını belirterek, “Grup elemeleri 4 ülkede oynanacak. Bunu da tüm Türkiye'mizle paylaşmış olalım. Bir kez daha uluslararası en üst seviyedeki bir müsabakanın Türkiye'de olması hayırlı uğurlu olsun. Ülkemizin hem tanıtımına hem sporumuza, gençlerimizin ileriki yıllar içerisinde ülkelerini tüm branşlarda ay-yıldızlı formayla temsil etmeleri ve kendilerine ortam hazırlamaları açısında önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.


Bu tür organizasyonların Türkiye’de olmasının en önemli unsurunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ortaya koymuş oldukları çalışmalar olduğunun altını çizen Bakan Çağatay Kılıç, “Avrupa Şampiyonluğunu 2017'de yaşayabiliriz diye ümit ediyorum. Bu tip uluslararası ses getirecek, ülkemizi daha da çok tanıtacak, ülkemizin güzelliklerini tüm dünya ile paylaşabileceğimiz, sporun birleştirici ruhunu tüm dünyaya en iyi şekilde gösterebileceğimiz bu organizasyonları Türkiye'de yapacağız” diye konuştu.


“NEDEN AVRUPA ŞAMPİYONU OLMAYALIM”


Fransa'da 10 Haziran-10 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) Finalleri'nin kura çekimiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kılıç, şunları kaydetti:


“A Milli Takımı teknik kadrodaki arkadaşlara, futbolcu kardeşlerimize güveniyorum. Bu anlamda Fatih hocanın mutlaka analizini yaptığı ve tercih edeceği takımlar olur. Arkadaşlarımızın üzerinde taşıdıkları milli formanın bilincini en iyi şekilde yansıtacaklarını bildiğim için final konusunda ümitliyim. Neden Avrupa Şampiyonluğu olmasın diye düşünüyorum. Bu anlamda bütün takımları yenebilecek güçte olduğumuza inanıyorum.”
MUSA ERDOĞAN - İHA