Bakan Çelik: “Avrupa Konseyi Bizim Evimiz”

Bakan Çelik: “Avrupa Konseyi Bizim Evimiz”

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Avrupa Konseyi bizim evimiz. Biz burada ev sahibiyiz, misafir değiliz. Burayla olan çalışmalarımızı bundan sonra...

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Avrupa Konseyi bizim evimiz. Biz burada ev sahibiyiz, misafir değiliz. Burayla olan çalışmalarımızı bundan sonra da verimli bir şekilde sürdüreceğiz" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Bakan Çelik, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin Türkiye hakkında verdiği kararla ilgili görüşlerini paylaştığını ifade ederek, "Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Türkiye hakkında bize göre yanlış ve haksız bir karar vermiştir. Bununla birlikte Avrupa Konseyi bizim kurucusu olduğumuz saygın bir kuruluş. Avrupa Konseyi bizim evimiz. Biz burada ev sahibiyiz, misafir değiliz. Burayla olan çalışmalarımızı bundan sonra da verimli bir şekilde sürdüreceğiz. Jagland'ın gösterdiği işbirliğine özellikle de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin şartlarını doğru anlatmak için gösterdiği gayrete ve Türk demokrasisine verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. Türkiye güçlü bir demokrasidir. Büyük bir Avrupa devletidir. Türkiye'nin içinde bulunduğu zor koşullarda birden çok terör örgütüyle mücadele etmekte gösterdiği başarı, bunun yanı sıra demokratik hak ve özgürlükleri korumak için gösterdiği gayret, hükümetimizin reform iradesi hep birlikte bakıldığında Avrupa Konseyi ile yapacağımız önemli işler var. Bu işbirliğimizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin terörle mücadelesi Avrupa'nın da güvenliğini sağlamaktadır"

Bakan Çelik, izlenecek yol haritasına ilişkin soruya, "Türkiye, Avrupa Konseyinde dışarıdan bir ülke değil, Avrupa Konseyi içinden bir ülke. Avrupa Konseyinin kurucu üyesiyiz. Avrupa Konseyi ile aramızda bir zıtlık ilişkisi kurmuyoruz. İşbirliği ilişkisi kuruyoruz. Sayın Jagland'la her görüşmemizde olduğu gibi pozitif ajandaya odaklanıyoruz. Karşılıklı olarak kaygılarımızı, eleştirilerimizi ifade ediyoruz. Bunları çok açık bir şekilde yapıyoruz ama başarmak istediğimiz şey ilerlemektir. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesiyle ilgili taahhütlerine bağlıdır. Bu taahhütlerin dışına çıkmamıştır. Olağanüstü hal ilan ederken bile sözleşmenin verdiği delegasyon hakkını kullanarak yapmıştır. Bu zor koşullar içinde özgürlük ve güvenlik dengesini çok iyi bir şekilde sağlamıştır. Jagland ile konuştuğumuz konuklar beraber çalışacağımız konularda yol haritasına işaret ediyor. En kısa zamanda da kendisini yeniden Türkiye olarak görmek isteriz. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin verdiği kararın yanlış olduğunu söylüyoruz. Ama Jagland ile işbirliğimiz sürecek. Bahsedilen konularda da Türkiye'nin reform iradesi ayaktadır. Ama önemli olan Türkiye'nin terörle mücadelesinin sağlıklı bir şekilde yürümesidir. Türkiye'nin terörle mücadelesi Türkiye'nin güvenliğini sağladığı gibi Avrupa'nın da güvenliğini sağlamaktadır. Ama terörle mücadele var diye özgürlüklerin kalkmadığı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin yürürlükte olduğu ender bir model ortaya koymaktadır Türkiye. Herkesin de bunu takdir etmesi gerekmektedir" diye konuştu.

"Türkiye gerçek gazeteciler için güvenlidir"

Bakan Çelik açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Türkiye tabi ki yabancı gazeteciler için güvenli bir ülkedir. Gazetecilik faaliyeti yapmak isteyen, gazetecilik faaliyeti çerçevesi içinde Türkiye'de bulunmak isteyen, gerçekten gazetecilik mesleğine ve kimliğine sahip kişiler için Türkiye güvenli bir ülkedir.

Türkiye'de rahatlıkla görevlerini yapabilirler. Bu bakımdan da basın hürriyeti çerçevesinde gerekli faaliyetleri yürütebilirler. Sorunun ima ettiği diğer konuların farkındayım. Bunların her birinin ayrı hikayesi var. Türkiye yabancı gazeteciler için, gerçek gazeteciler için, gazetecilik faaliyeti için, Türkiye'de bulunmak isteyenler için tabi ki de güvenlidir. Çeşitli sebeplerle gazetecilik kimliği altında, gazetecilik şapkası altında gelip de terör örgütlerine karışan faaliyetler yapanlar için bunlara dönük tedbirler alınacaktır. Gazetecilik faaliyetleri adı altında terörle yanaşık düzen duran veya bir takım teröristlerin yaptığı toplantılara katılanlar hakkında yapılan soruşturmaları gerçek gazetecilerin faaliyetleri ile karıştırmamak gerekir."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.