• BIST 86.771
  • Altın 247,107
  • Dolar 6,0108
  • Euro 6,7137
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

Bakan Elvan’dan Kılıçdaroğlu’na Anayasa Paketini Okuma Çağrısı

Bakan Elvan’dan Kılıçdaroğlu’na Anayasa Paketini Okuma Çağrısı
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "Maalesef öyle bir ana muhalefet liderine sahibiz ki keşke bir defa da olsa...

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "Maalesef öyle bir ana muhalefet liderine sahibiz ki keşke bir defa da olsa şu 18 maddelik Anayasa değişikliğini okumuş olsaydı. Maalesef onu bile okumamış. Kılıçdaroğlu diyor ki yeni sistemde eğer Cumhurbaşkanı bir partiden Başbakan başka bir partiden seçilirse ne olacak diyor. Halbuki biz Başbakanlığı kaldırıyoruz. Daha haberi yok. Böyle bir ana muhalefet lideri olur mu? Böyle bir anlayış olur mu?" dedi.

Referandum çalışması kapsamında Mersin'e gelen Bakan Elvan, Toroslar ilçesinde vatandaşlarla buluştu. Elvan'a İl Başkanı Cesim Ercik eşlik etti. Burada vatandaşlara seslenen Bakan Elvan, dışarıdakiler istemese de Türkiye'nin güçleneceğinin altını çizerek, "Onlar istemese de milli irade hakim olacak.Onlar istemese de demokrasimiz galip gelecek. Onlar istemese de Türkiyemiz, Mersinimiz kalkınacak. Özellikle bu halk oylamasına karşın ana muhalefet partisi lideri başta olmak üzere yalan üzerine yalan kampanyası yürütüyorlar. Diyorlar ki bu bir rejim değişikliği. Bu rejim değişikliği filan değil. Diyorlar ki Cumhuriyetin temel değerlerini yok ediyorlar. Yalan söylüyorlar, utanmadan, sıkılmadan yalan söylüyorlar. Devletimiz yine Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Millet kimi seçerse 5 yıl süreyle Cumhurbaşkanı olarak onun kurduğu hükümet bu ülkeyi yönetecek. Bunun neresi rejim değişikliği. Seçme hakkı olana seçilme hakkı veriyoruz. Neresi bunun rejim değişikliği. Diyorlar ki tek adamlık dönemi geliyor. Yine diyorlar ki diktatörlük geliyor. Seçimin olduğu yerde diktatörlük olur mu? Alnının akıyla, sizin vereceğiniz oyla hükümetin başına oturtacağınız kişi bu ülkeyi yönetecektir. Bu diktatörlük değildir. Bu tek adamlık değildir. Diktatörlüğün, tek adamlığın olduğu yerde denetim olmaz ama biz yeni Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanını denetimine tabi tutuyoruz" şeklinde konuştu.

"Avrupa'daki ülkeler Türkiye'deki referandumdan sanane"

İçeride ve dışarıda Türkiye düşmanlarının çok olduğunu vurgulayan Elvan, "Şu Avrupalıların yaptığını görüyorsunuz demi. Gördünüz neler yaptılar. Fetullahçı Terör Örgütlerine (FETÖ) kapılarını açtılar. Bölücü terör örgütlerine kapılarını açtılar. Onların hayır kampanyası yapmalarına izin verdiler. Peki bizi bakanlarımızın, milletvekillerimizin Avrupa'da evet propagandası yapması istemediler. Bununla da yetinmediler. Gazetelerinden, televizyonlarından hayır kampanyası yapmaya başladılar. Bunları yapanlar Avrupa'daki ülkeler. Sanane kardeşim. Türkiye'deki referandumdan sana ne. Sana ne oluyor. Sen ne karışıyorsun. Onlar Türkiye'nin gelişmesinden, kalkınmasından, büyümesinden rahatsızlar. Onun için FETÖ'cülere, bölücü terör örgütüne kucak açıyorlar, onları destekliyorlar. Ben Türkiye'de ve Avrupa'da yaşayan 6,5 milyon kardeşimizin 16 Nisan'da onlara güçlü bir tokat vuracağına inanıyorum. Allah'ın izni ile evet diyerek onlara gereken dersi vereceksiniz" diye konuştu.

"Kılıçdaroğlu keşke bir defa da olsa şu 18 maddelik Anayasa değişikliğini okumuş olsaydı"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Elvan, "Maalesef öyle bir ana muhalefet liderine sahibiz ki keşke bir defa da olsa şu 18 maddelik Anayasa değişikliğini okumuş olsaydı. Maalesef onu bile okumamış. Kılıçdaroğlu diyor ki yeni sistemde eğer Cumhurbaşkanı bir partiden Başbakan başka bir partiden seçilirse ne olacak diyor. Halbuki biz Başbakanlığı kaldırıyoruz. Daha haberi yok. Böyle bir ana muhalefet lideri olur mu? Böyle bir anlayış olur mu? Bizler darbeler dönemi artık son ersin istiyoruz. Bizler artık krizler dönemi sona ersin, Türkiye'de kalıcı istikrar olsun istiyoruz. Öyle bir Anayasa değişikliği yapıyoruz ki artık siz doğrudan hükümeti belirleyeceksiniz. Türkiye'de güçlü bir hükümet olsun, Türkiye'nin istikrar kazanmasını, büyümesini, güçlenmesini istemiyorlar. Bizde diyoruz ki halkımız ne derse o olacak. Halkımız ne istiyorsa o olacak. Demokrasinin gereği de budur. Allah'ın izni ile güçlü bir demokrasi, Türkiye, kalıcı istikrar için 16 Nisan'da "evet" diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim