• BIST 101.482
  • Altın 273,978
  • Dolar 5,6673
  • Euro 6,2645
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 28 °C

Bakan İsmet Yılmaz: "Eğitim Türk Milletinin Önceliğidir"

Bakan İsmet Yılmaz: "Eğitim Türk Milletinin Önceliğidir"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kilis Belediyesine ait Abidin Ağa Konağı Bayanlar Meslek Edindirme Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, "Eğitim...

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kilis Belediyesine ait Abidin Ağa Konağı Bayanlar Meslek Edindirme Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, "Eğitim Türk milletinin önceliğidir. En önemli konusudur. Eğitimde mesafe alırsanız, her alanda mesafe almışsınızdır" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz beraberindeki AK Parti İl Başkanı İzzet Toprak, AK Parti Kilis milletvekilleri Reşit Polat, Mustafa Hilmi Dülger, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ile birlikte MHP İl Teşkilatını ziyaret etti. Daha sonra esnaf gezisi yaparak, Abidin Ağa Konağı Bayanlar Meslek Edindirme Merkezinin açılışına katılan Bakan Yılmaz, vatandaşlar tarafından zılgıtlarla karşılandı.

Konağın açılışında bir konuşma yapan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Abidin Ağa Konağı Bayanlar Meslek Edindirme Merkezi'nin açılışına katılar herkese teşekkür ettiğini ifade ederek, "Geçen yıl füzeler atılırken, siz geldiniz buraya, hep yanımızda oldunuz. Ama biz geçen sene bu zamanlar, bu toplantıyı yapamazdık. Çünkü bizim en önemli şeyimiz canımızdı, güvenlik korkumuz vardı. O açıdan açık alanda toplantı yapamıyorduk. Ama Rabb'ime hamt olsun ki Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hükumetimizin verdiği destek 15 Temmuz'u yaşamış askerlerimizin yaptığı Fırat Kalkanı Operasyonu neticesinde biz bugün rahat bir şekilde Kilis'te, yaşıyoruz. Çocuklarımızı okula gönderebiliyoruz. Hanımlarımız bu şekilde caddelerde sokaklarda olabiliyor, güvenli bir şekilde, yaşıyoruz. Kilis halkı adına hükumete sizin şahsınızda teşekkür ediyorum" dedi.

"Eğitim sorunlarında mesafe aldık"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, çok yer gördüğünü ama Kilis gibi bir yer görmediğini ifade etti. Eğitim konusunda mesafe kat edildiğini belirten Yılmaz, "Kilis'in eğitimde çözülemeyecek hiçbir problemi yoktur. Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız ve Valimizle bir takım ruhu içerisinde çalışıyoruz. Hem Türkiye'nin eğitim konularında hem Kilis'in eğitim konularında mesafe aldık. Sadece bütçeden ayrılan payı söyleyerek eğitime ne kadar önem verdiğimizi belirtmek isterim" dedi.

"Eğitime 122 milyar pay ayrılıyor"

Bakan Yılmaz, ülke bütçesinin yüzde 20'sinin eğitime ayrıldığını hatırlatarak, eğitime ayrılan payın toplam tutarının ise 122 milyar TL olduğunu kaydetti. Yılmaz, "2002 yılında eğitimi ayrılan pay 11 milyar liraydı, bu o yılki bütçenin yüzde 10'una karşılık geliyordu. Şimdi eğitime ayırdığımız pay, 122 milyar, oranı yüzde 20'ye yakın, dolayısıyla da sorunumuz şu, bir hükumet ki eğitime yüzde 10 pay ayırıyor, bir hükumet ki eğitime yüzde 20 pay ayırıyor. Hangisi daha çok eğitime hizmet vermiş demektir. Hiç şüphesiz, eğitime çok pay ayıran eğitime daha fazla hizmet vermiştir. Eğitim Türk milletinin önceliğidir. En önemli konusudur. Eğitimde mesafe alırsanız, her alanda mesafe almışsınızdır" diye konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim