• BIST 87.089
  • Altın 247,926
  • Dolar 6,0479
  • Euro 6,7484
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 26 °C

Bakan Kaya: "Hollanda’nın Bize Uyguladığı İnsanlık Dışı Bir Muameleydi"

Bakan Kaya: "Hollanda’nın Bize Uyguladığı İnsanlık Dışı Bir Muameleydi"
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformu tarafından düzenlenen...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformu tarafından düzenlenen "İş Dünyası İstişare Toplantısı'na katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, referandum çalışmaları kapsamında Denizli'de düzenlenen "iş adamları ile istişare toplantısı'nda iş adamları ve sanayicilerle bir araya geldi. Bir otelde düzenlenen toplantıya Bakan Zeybekci, Kaya, Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, AK Parti ile MHP il başkanları, belediye başkanları, Denizli Ticaret Odası Başkan Uğur Erdoğan, Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve çok sayıda iş adamı ile sanayici katıldı.

DENİB Dönem Başkanı Süleyman Kocasert ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ile Denizli Valisi Ahmet Altıparmak birer konuşma yaptı.

Daha sonra kürsüye çıkan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, salondakilere seslendi. Türkiye'nin büyümesi için bu sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Kaya, bu sistemle istikrarın daha da kalıcı olacağını ifade etti.

Konuşmasına, Hollanda'da yaşadıklarını anlatarak devam eden Kaya, "Salon iptalinin ardından dedik ki, vatandaşlarımızla, vatan toprağımızla konsolosluk binamızda bir araya gelebiliriz. Ama maalesef konsolosluk binamıza 30 metre kala durdurdular ve girmemize izin vermediler. O geceyi sizler zaten televizyonlardan izlediniz. Binaya 30 metre kala 7 saat boyunca hiçbir insani ihtiyacımızı karşılamamıza dahi izin verilmeden, polisler tarafından kuşatıldık. Ama biz dik durduk, niçin dik durduk? Çünkü 15 Temmuz'da bu millet dik durdu. Bu vatanın birliğine, istiklaline hiç kimsenin kastetmesine izin vermeyiz dedik. 250 tane şehidimiz var, binlerce gazimiz var, ama bu millet bu vatanı canıyla, kanıyla korumuştur. Biz Hollanda'da vatandaşlarımızla buluşacağız dedik ve hiçbir gücün bizi oradan uzaklaştırmasına izin vermeyeceğiz dedik. Çok insanlık dışı, diplomasi tarihinde o gece, belki bir utanç gecesiydi, diplomasi tarihinde görülmemiş bir şekilde bizi sınır dışı ettiler. Danışmanlarım, korumalarım, konsolosumuz vardı. Bir konsolosumuzu ve bir maslahatgüzarımızı gözaltına alıp, hücreye attılar. İnsanlık dışı bir muameleyle karşılaştık" ifadelerini kullandı.

Avrupa'daki Türk vatandaşlarının en güzel cevabı sandıkta vereceğine inandığını aktaran Bakan Kaya, "Ben bir kadın bakan olarak, karşılaştığım bu muameleyi kınadığımı ifade ettim. Kadınlar Günü'nden söz ediyoruz. Kadınlar Günü'nden 3 gün sonra Avrupa'nın göbeğinde, demokrasinin beşiği olduğu söylenen, her türlü özgürlüklerin yaşandığı söylenen Hollanda gibi bir ülkede, bize niçin bunu yaptılar? Bunu düşünmemiz gerektiğini belirtiyorum. 16 Nisan'ın önemini belki de daha çok idrak etmemiz gerektiğine inanıyorum. Ben inanıyorum ki, Avrupa'daki kardeşlerimiz bu insanlık dışı muameleye karşı, sandıkta güçlü bir şekilde "evet" ile verecektir. Tek istemedikleri şey Türkiye'nin daha da güçlenmesi ve büyümesidir" diye konuştu.

15 Temmuz sonrasında Avrupa'nın bir buçuk aya kadar kendilerine gelemediğini belirten Kaya, "Darbe nasıl başarılı olamadı diye uzun süre düşündüler. Ben inanıyorum Denizli çok güçlü bir "evet" verecektir" dedi.

Birleşmiş Milletler'de yaşadıklarını anlattığını, oradaki kadın bakanların yapılan muameleye hayret ettiğini belirten Kaya, "Birleşmiş Milletler'de de ve dünyanın gözü önünde yaşadığımız insanlık dışı muameleyi anlattık. Birçok kadın bakanla ikili görüşmelerim oldu. Bu görüşmede yaşadığım muameleyi anlattım, inanın kadın bakanlar, bu yaşananlara inanamadılar, kulaklarına, duyduklarına birçoğu inanamadı. Yaşadığımız bu hadiseyi, birçoğu kınadığını, lanetlediğini söyledi. Bu Türkiye'nin daha da güçlenmesini istemeyen Hollanda'nın bize uyguladığı insanlık dışı bir muameleydi" şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim