Bakan Koca işaret etmişti, yarın başlayacak! PCR testi koşulları neler?

Bakan Koca işaret etmişti, yarın başlayacak! PCR testi koşulları neler?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın işaret ettiği üzere PCR test zorunluluğu 30 aralık perşembeden itibaren yürürlüğe girecek. Peki PCR testi nedir, teste rağmen nasıl karantinaya girilecek. Evi olmayanlar ne yapacak?

Sağlık Bakanı geçtiğimiz hafta negatif sonuçlu PCR testinin artık hudut kapısında zorunlu olduğunu belirtmişti. Uygulama belirtildiği günde hayata geçmemiş ve 30 Aralık'a ertelenmişti. Yarın uygulamaya sokulacak olan PCR testinin koşulları neler olacak?

Artık herkes için zorunlu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı basın toplantısında Türkiye'ye hava, kara ve deniz yolu ile gelecek tüm yolculara 72 saatte gerçekleştirilmiş negatif PCR testinin ibrazının zorunlu olduğunu açıklamıştı. Uygulamaya yarın başlanacak ve 2021 mart ayına dek devam edeceği duyurulmuştu. Daha öncesinde PCR test zorunluluğu kamu kurumunda çalışanlar ve TSK personelleri için geçerliydi ancak şuan herkes için uygulamaya konacak.

Nasıl olacak?

PCR testinin son 72 saat içerisinde yapılmış olması şartı ile Avrupa üzerinden Türkiye'ye giriş için Edirne'deki sınır kapılarında da yarın uygulama başlayacak. Kara yolu üzerinden ülkeye girmek isteyenlere pasaport kontrolü sırasında 72 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu geliyor. 

Test ibraz etmeyenlere ne olacak?

PCR testi bulunmayanlar isterlerse geri dönecekler ya da ülkede konaklama yapacakları ev ya da otel gibi ikamet adreslerini beyan ettikleri adreste karantinaya alınacaklar. 

Konaklayacak yeri yoksa?

Kapıdan gelen ancak PCR testi de konaklayacak yeri de olmayanlar ne yapacak? Yine geri dönüş haklarını kullanabilecek olan kişiler isterlerse de Sağlık Müdürlüğü'nün işaret ettiği yerlerde karantina altında tutulacaklar. 

PCR Testi fiyatları nedir?

Test fiyatları sürekli değişebiliyor ancak genel olarak 100 ila 150 lira arasında değişmekte.