Bakan Koca Kafe ve Restoranların açılış tarihiyle ilgili bilgi verdi herkes üzüldü

Bakan Koca Kafe ve Restoranların açılış tarihiyle ilgili bilgi verdi herkes üzüldü

Bakan Koca'dan kafe ve restoranlarla ilgili çok önemli bir açıklama geldi. Salgının seyri ile alakalı demeç veren Koca, normal hayata dönüşle ilgili soruları yanıtladı. Gazetecilerden gelen kafe ve restoran sorusuna ise böyle yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan kafe ve restoranların ne zaman açılabileceği ile ilgili olarak bir açıklama geldi. Bilim Kurulu'nun kritik toplantısının ardından açıklamalar gerçekleştiren Koca, iki hafta sonra kritik bir açıklama yapacaklarını duyurdu.

Herkes restoran ve kafelerin ne zaman açılacağını merak ediyor. Pek çok işletme çoktan iflasının eşiğine geldi bile. Kepen kapatan koca sektör paket ve al götür servis ile ayakta kalmaya çalışıyor. Çok az destek alan restoran ve kafelerin ne zaman açılacağı ise belli değil. Ancak ikinci yasaklar geldiğinden beri restoran ve kafe sahipleri net bir tarih istiyorlardı. 

İşyerleri ve okullar...

Bugün ise Bilim Kurulu kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Fahrettin Koca da toplantının sonrasında vatandaşa seslendi. Toplam vaka sayısını ve bazı açıklamaları duyuran Koca, henüz normalleşmeye dair bir sinyal vermedi. Ancak kontrollü hayatın yavaş yavaş gelişte olduğunu dile getirdi. Özellikle işyerleri ve okullar hakkında açıklamalar yapan Bakan Koca, ekonomik ve eğitim planlarının yapılamadığını dile getirerek, şu aralar hayatın hiçbir yerinde öngörülebilir planların yapılamadığını hatırlattı. Ancak Koca, çok yakında planlamanın imkanlı hale geleceğini sözlerine ekledi.

Peki tedbirlerle ilgili gevşeme söz konusu olacak mı?

Koca, Bilim Kurulu'ndan çıkan karar doğrultusunda şu ana vaka sayılarında artış devam ederken kısıtlamaların kaldırılmasının anlamsız olacağına işaret etti. Bu nedenle acele bir şekilde kısıtlamaların kaldırılmayacağını, yeni başka bir tedbir de alınmadan uygulamaların aynı şekilde devam edeceğini dile getirdi.

Kafe ve restoranlar için ne dedi?

Bir gazeteci de Fahrettin Koca'ya herkesin merak ettiği kafe ve restoranların ne zaman açılabileceğini sordu. Koca, sorunun cevabının aslında salgının seyri ile belli olacağını dile getirdi. Bakan Koca kritik tarih için ise Mart ayını işaret etti. Mart ayında il bazında bazı şehirlerde tedbirlerde artış ya da gevşetme söz konusu olabileceğine işaret eden Koca, bilim kurulunun da bunun için çalışmalar sürdürdüğünü dile getirdi. Koca'nın ifadelerine göre bu çalışmalar önümüzdeki iki hafta içerisinde açıklanacak. 

İlgili Haberler