• BIST 102.715
  • Altın 224,296
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 7 °C

Bakan Özlü: Türkiye'nin Kalkınması, Güçlenmesi Bu Bölge İçin Elzemdir, Şarttır

Bakan Özlü: Türkiye'nin Kalkınması, Güçlenmesi Bu Bölge İçin Elzemdir, Şarttır
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Türkiye'nin kalkınması, güçlenmesi bu bölge için elzemdir, şarttır. Bu bölgede güçlü Türkiye bulunmadığı zaman huzur ve istikrar olması mümkün değil." dedi

İZMİR (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin kalkınması ve güçlenmesinin bölge barışı için şart olduğunu, güçlü bir Türkiye'nin de ancak güçlü bir sistemle sağlanabileceğini belirterek "Önümüzdeki günlerde yapacağımız halk oylaması son 200 yıldır cebelleştiğimiz hükümet sistemleri sorununa çözüm getirecek bir paket düzenlemedir. Bunu çok önemsiyoruz. Belki de cumhuriyet tarihimizin en önemli reformlarımızdan birini gerçekleştiriyoruz." dedi.

Bakan Özlü, İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesinde düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

İzmir'in Türkiye ve dünya ölçeğinde öncü rolünü yakalamasını istediklerini belirten Özlü, "Hep birlikte İzmir için bu vizyonu yeniden inşa edeceğiz." dedi.

İSTOK'un da İzmir'in küresel bazda medenilik, sınai ve teknolojik gelişmişlik, iyilik ve yardımseverlik, bilimsel üretim ve yüksek yaşam standartları, ülkemizin ileri demokratik standartlara erişmesi, kazanımlarının korunması gibi konularda önemli rol oynadığını ifade eden Özlü, "Bizler, hükümetimiz, doğruluk ve hakikatler noktasında asla şaşmayan asil milletimizin, sizler gibi toplumsal birlik ve dayanışma ruhumuzu perçinleyen yapılanmaların her zaman yanındayız, biriz, beraberiz." diye konuştu.

"Gönlümüz güçlü bir hükümet sistemi arzu ediyor"

Türkiye'nin 16 Nisan öncesi tarihsel bir süreçten geçtiğini belirten Özlü, şöyle devam etti:

"Ülkemiz bundan sonra çeşitli vesayet, baskı, darbe, tehdit ve tezgahların gölgesinde, halkın kendilerine verdiği meşru iktidar vazifesini hakkıyla yerine getiremeyen hükümetlere, kimi zaman da krizlerden krizlere sürükleyebilen koalisyon iktidarlarına mahkum kalmaya devam etmeyecek.

Bizim gönlümüz arzu ediyor ki Türkiye tıkır tıkır çalışan bir devlet sistemine sahip olsun, bölgesel güç, küresel oyuncu olsun. Bu zayıf hükümetlerle, bu derme çatma hükümetlerle olmaz. Gönlümüz güçlü bir hükümet sistemi arzu ediyor. Bunun yolu bizim hazırladığımız 18 maddeden oluşan paketten geçiyor."

"Türkiye'nin kalkınması bölge için elzem"

Son dönemde çok sayıda reforma imza attıklarını, önemli yasaları hayata geçirdiklerine işaret eden Özlü, Türkiye'nin büyümesini iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Büyümenin yolunun da karar mekanizmalarının hızlandırılmasından geçtiğini vurgulayan Özlü, şöyle konuştu:

"Gönlümüz arzu ediyor ku bu süreçler kısalsın, hızlı karar alalım, hızlıca uygulayalım, ülkemiz daha hızlı kalkınsın, gelişsin. Türkiye'nin kalkınması, güçlenmesi bu bölge için elzemdir, şarttır. Bu bölgede güçlü Türkiye bulunmadığı zaman huzur ve istikrar olması mümkün değil. Osmanlı'nın dağılmasından sonra imparatorluğumuzu kaybettik. Bu bölgeye hiçbir zaman huzur, barış gelmedi. Yıllar geçti bir Filistin, İsrail, Suriye, Irak sorunu var, bitmiyor. Sorunlar devam ediyor. Biz kabuğumuza çekildik ama sorunlar bitmedi.

İçinde bulunduğumuz bölgenin barışa, istikrara kavuşması için güçlü Türkiye'ye ihtiyacı var. Güçlü Türkiye de güçlü bir sistemle olur. Önümüzdeki günlerde yapacağımız halk oylaması son 200 yıldır cebelleştiğimiz hükümet sistemleri sorununa çözüm getirecek bir paket düzenlemedir. Bunu çok önemsiyoruz. Belki de cumhuriyet tarihimizin en önemli reformlarımızdan birini gerçekleştiriyoruz."

Muhabir: Efsun Yılmaz

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim