• BIST 103.888
  • Altın 269,795
  • Dolar 5,7760
  • Euro 6,3712
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 16 °C

Bakan Ramazanoğlu: Sıfır tolerans!

Bakan Ramazanoğlu: Sıfır tolerans!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, 12 yaşındaki çocuğa tecavüzden yargılanan sanığa alt sınırdan ceza verilmesiyle ilgili, “Bu konudaki hem bakanlığımızın tavrı, hem benim tavrım sıfır tolerans” dedi.

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu 2015 yılı 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara Sanayi Odası’nda düzenlendi. Toplantıya; Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serpil Polat, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete katıldı.

Toplantı sonrasında Bakan Ramazanoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, Diyarbakır’da 12 yaşında engelli bir kız çocuğuna tecavüzle yargılanan sanığa alt sınırdan ceza verilmesiyle ilgili sorusunu cevaplayan Ramazanoğlu, “Bu konudaki hem bakanlığımızın tavrı, hem benim tavrım sıfır tolerans” diyerek şunları kaydetti:

“Böyle bir şeyi ben kabul etmiyorum. Hem engelli olacak hem bir çocuk olacak. Böyle bir şeyin iyi hali ya da alt sınırın olmaması lazım. Bu konu ile ilgili yasal düzenlememiz var. En kısa zamanda bunu yasal düzenlemeyle bir çerçeveye oturtturacağız. Bundan önce rahmetli Özgecan evladımızın o yasada verilen kararla biraz gönlümüze bir su serpilmişti. Evet, artık bu işin vicdanı bu şekilde işleyecek diye. Maalesef bu şekilde gördük. Bu konuda sıfır tolerans bir yaklaşımım var.”

“Terör nedeniyle Diyarbakır’dan göç eden aileler ile ilgili bakanlık olarak neler yapacaksınız” sorusuna ise Ramazanoğlu, “Acil olarak bir organizasyonumuz var. Sayın kaymakamlarımız ve valilerimizle çalışıyoruz. Bütün ihtiyaçlar tespit edildi. Onlarla ilgili hem günlük ihtiyaçlar hem de rutin içerisinde olan barınma, yiyecek ve ısınma, giyecek konusunda bütün ihtiyaçları gideriliyor. Ne gerekiyorsa hepsini yapıyoruz. Ciddi bir koordinasyon ve çalışma içerisindeyiz” cevabını verdi.

Ramazanoğlu, istihdam oranındaki istatistikleri vererek şunları söyledi:

“2004 yılında yüzde 20.8 olan kadın istihdam oranı 5.9 puanlık bir artış ile 2014 yılında yüzde 26.7 seviyesine ulaşmıştır. Yine 2004 yılında kadının iş gücüne katılma oranı yüzde 23 civarındayken 7 puanlık artışla 2014 yıl sonu itibariyle yüzde 30’lar civarına yükselmiştir. Büyüyen, gelişen Türkiye’de mutlaka lider kadın girişimcilerimizin sayısı artmalıdır. Girişimcilik konusunda kadınlara yönelik her türlü desteği vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.”

"Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde kadın istihdam oranı yüzde 60’lar civarındadır" diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ise, “Ülkemizde maalesef bu oran istenilen düzeyde değil. Kadın iş gücüne katılım oranı 2004’te yüzde 23.3 iken 2014’te yüzde 30.8’e yükseldi. Kadın istihdamı ise 2004’te yüzde 20.8 iken bu rakam yüzde 20’ye çıkmıştır. Ancak bu oranlar da yeterli değildir. Gerek kadınlarımızın, gerekse ekonomimizin geleceği için acilen sayımızı arttırmamız gerekmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılında yani 2023’te iki işverenden birinin kadın olmasını iki kadın bakan olarak arzu etmekteyim” diye konuştu.

“İş gücünde, özellikle büyüyen Türkiye’de kadın girişimcilerimizin yerinin çok farklı olduğuna inanıyorum” ifadesini kullanan Yıldız ise, “Türkiye’nin büyümesine yapılacak katkının sizler eliyle gerçekleşeceğine inanıyorum. Biz siyasette 114’lere varan bir rakamı yakaladık. Her ne kadar yeterli olmasa da 550 milletvekilinin 81 milletvekili şu anda kadınlardan oluşuyor. Bu rakamın zamanla AK Parti anlayışıyla ve zihniyetiyle artacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

(İHA)

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim