• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 12 °C

Bakan Tüfenkci ‘Lokma’ Etkinliğine Katıldı

Bakan Tüfenkci ‘Lokma’ Etkinliğine Katıldı
Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde düzenlenen "lokma" etkinliğine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'de katıldı.

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde düzenlenen "lokma" etkinliğine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'de katıldı.

Bakan Tüfenkci'nin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın da katıldığı etkinliğe birlik ve beraberlik mesajları verildi. Programda söz alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, birlik ve beraberliğin önemine değinerek "Cenab-ı Allah lokmamızı kabul etsin. Elbette ki barış, kardeşlik ve huzur olmazsa olmaz. İstikrar, güven bir ülkenin ayakta kalması için temel şarttır. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik ve sosyal bir devlet olarak gerçekten Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün temellerini attığı bu devletin daha uzun yıllar barış içerisinde, kardeşlik içerisinde yaşaması için her birimiz elimizden geleni çabayı ortaya koymamız lazım" diye konuştu.

Türkiye'nin çevresinde etnik ve mezhepsel savaşların yaşandığına dikkat çeken Tüfenkci, "Ülkelerin elden gittiğini görüyoruz, kimseye yar olmadığını görüyoruz ve oralar müstemleke topraklar haline geldiğini görüyoruz. Kurtuluş Savaşını birlikte yapanlar ve Cumhuriyeti birlikte kuranlar olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni var eden değerlere sahip çıkmamız lazım. Elbette ki herkes meşrebiyle, diniyle, mezhebiyle övünmesi gerekir ama bir şeyle daha övünmesi gerekir o da Türkiye Cumhuriyetimizle bayrağımızla, memleketimizle de övünmemiz gerekir. Bu payda içerisinde zaten yaşadığımız coğrafyayı zenginleştirmek ülkemizin refah düzeyini artırmak, ülkemizi büyütmek için mutlaka farklılıkları bir zenginlik olarak değerlendirip, her bir zenginliğin bu topraklara birçok şey kattığının bilinci içerisinde hareket etmemiz lazım. Bunun temel noktası da insan sevgisi. Zaten dedelerimizin, hocalarımızın bize tavsiyesi de insan sevgisi. İnsan sevgisi üzerine temellendirdiğimiz "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ile yola çıktığımız noktada bütün yapılanların insan için olduğunu ifade etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Programda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'da bu topraklarda barış, hoşgörü ve kardeşliğin tohumlarının ekildiğini belirterek, "Dünyanın hiçbir yerinde aslanla ceylanı aynı kucakta barış içerisinde yaşatan bir anlayış yok. Hacı Bektaş-ı Veli, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Onlar hep bu topraklara barışı, kardeşliği ektiler. Belki bugün diğer ülkelerden farklıysak, diğer ülkelerdeki gibi birbirimizi boğazlamıyorsak bu değerlerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bizlere, siyasetçilere, burada bulunan insanlara düşen görev de bu ekilen barış, kardeşlik, hoşgörü tohumlarına su vermektir" ifadelerini kullandı.

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise konuşmasında bin yıldır bu topraklara kardeşlik ve barış içerisinde yaşanıldığını belirterek hiçbir ayrışma, uzaklaştırma olmadan tüm insanları canı gönülden sevdiklerini ifade etti. Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Çakır'da, "lokma" etkinliğinin birlik ve beraberliğin artmasına vesile olması temennisinde bulunarak ülkenin barış ve huzura ihtiyacının olduğunu söyledi.

Etkinliğe siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim