• BIST 120.151
  • Altın 308,535
  • Dolar 6,0428
  • Euro 6,5497
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 10 °C

Bakan Tüfenkci’den Halkbank Genel Müdür Yardımcısının Tutuklanmasıyla İlgili Açıklama

Bakan Tüfenkci’den Halkbank Genel Müdür Yardımcısının Tutuklanmasıyla İlgili Açıklama
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Halkbank Genel Müdür Yardımcısının ABD'de tutuklanmasına ilişkin, "Elbette ki adalet tecelli edecek. Ama bu...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Halkbank Genel Müdür Yardımcısının ABD'de tutuklanmasına ilişkin, "Elbette ki adalet tecelli edecek. Ama bu şunu hatırlatıyor, değerli arkadaşlar 17-25 Aralık'ları da biz unutmamız lazım" dedi.

Yeşiltepe'de Hizmet Grupları Sitesi'nde esnaflarla bir araya gelen Bakan Bülent Tüfenkci, "Türkiye önemli bir sürece giriyor. Bu süreçte "eski sistem devam etsin" diyenler, "hayır" diyorlar. "Yeni bir Türkiye olsun, yeni bir sistem kurulsun, esnaflarımız büyüsün, tüccarımız büyüsün, sanayicimiz büyüsün, ihracatçımız büyüsün, Türkiye büyüsün" diyenler de "evet" diyorlar. Eski sistemin kaymağını yiyenler, eski sistemin sıkıntılarından kendilerine rant edinenler, eski sistemin boşluklarından Türkiye'ye provoke, manipüle edenler, ekonomiyi manipüle edenler, "Türkiye eski sistemde devam etsin" diyor. "Türkiye koalisyonlara mahkum olmasın, Türkiye provokasyonlara gelmesin, ekonomisi şu veya bu şekilde manipüle edilmesin, Türkiye büyüsün" diyenler, "evet" diyor. Şimdiki sistemde gençlerimizin kapı kapı dolaşarak iş araması devam etsin diyenler, "eski sistem devam etsin" diyor. Ama "bürokratik vesayet ortadan kalksın, istihdam artsın, işverenlerimiz daha iyi ortamlarda yatırım yapabilsin" diyenler, "evet" diyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'de yargının bağımsız olduğunu, anayasa değişikliğiyle beraber bağımsız yargının yanına bir de tarafsız olmasını istediklerini dile getiren Tüfenkci konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz istiyoruz ki herkes bu Türkiye'de işini yapsın, kimse üzerine vazife olmayan işlerle meşgul olmasın. Biz istiyoruz ki bu coğrafyada Türkiye güçlü olsun. Bizi Suriyeleştirmek isteyenlere, bir daha bu mevcut sistemin arızalarından, boşluklarından dolayı Türkiye'yi bölmeye kalkmasınlar. Türkiye'yi manipüle etmeye kalkmasınlar. Türkiye'yi provokasyonlarla enerjisini boşa harcatmaya kalkmasınlar. Biz istiyoruz ki Türkiye geleceğe emin adımlarla gitsin. Gençlerimize iş, aş bulalım, işimizi, aşımızı büyütelim ve insanımızın yaşam standartlarını yükseltelim. Bunun için hızlı bir yönetime, etkin bir yönetime, sürdürülebilir bir yönetime ihtiyacımız var. Bunun için Cumhurbaşkanlığı Hükumet Modeli'ni öneriyoruz ve inşallah milletimizin desteğiyle, gayretiyle 16 Nisan'da Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi'ne "evet" demiş olacak" dedi.

Bakan Tüfenkci, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek olan referandumun Türkiye'nin geleceği için önemli olduğuna işaret ederek "Bu sistem çok iyiydi, güzeldi de niçin bu kadar işsiz gencimiz var? Niçin üretimimiz bu aşamada? Niçin milli gelirimiz 11 bin dolarlarda? Oysa Allah'a hamdolsun 15 yıldır sizlerin güveniyle siyasi istikrarı yakalamış bir Türkiye var. Biz iktidara geldiğimizde 3 bin dolardan, 11 bin dolara taşıdık. İhracatımız 33 milyardan, 145 milyara yükseldi. Ama bu Türkiye'ye yeter mi, yetmez. Türkiye'de her yıl bir milyon genç işgücü piyasasına geliyor. Biz, bu gençlerimize iş bulmak zorundayız. Yeni yeni fabrikalar, üretim sahaları kurmak zorundayız. Dolayısıyla da daha fazla büyümemiz, çalışmamız lazım. Birbirimizle uğraşmamalıyız. Türkiye'nin enerjisini birbirleriyle uğraşarak harcamaması lazım. Bu sistemden kaynaklanan bu tip arızaları Allah'ın izni, milletimizin de kararıyla 16 Nisan'da Türkiye bertaraf edecek" şeklinde konuştu.

17-25 Aralık'ta yargı darbesi yapıldığını kaydeden Tüfenkci, "17-25 yargı darbesi ile esasında bir başka nokta vardı. Halk Bankası operasyonu vardı. Halk Bankasına niye operasyon yapılmıştı o günlerde değerli arkadaşlar? Türkiye-Kuzey Irak petrol anlaşmaları, oradaki paranın Halk Bankası üzerinden işlem görmesi ve İran ile bir takım ticareti o gün Halk Bankası üzerinde yapılması yapılmaması noktasında gerçekten bir soru işareti ile beraber, normalde İran bahane edilerek, Irak'taki bölgedeki, Türkiye'nin istikrarına, Türkiye'nin gücüne, Türkiye'nin ticaretine bir operasyon yapıldı. İşte bugünlerde Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısını Amerika'ya gittiğinde tutukladılar. Elbette ki adalet tecelli edecek. Ama bu şunu hatırlatıyor, değerli arkadaşlar; 17-25 Aralık'ları da biz unutmamız lazım. 17-25 Aralık operasyonları bir yargı darbesiydi. Gerçekten bir yargı darbesiydi. O gün Allah'a hamdolsun, hükumetimizin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu ile biz o darbe girişimini de, ekonomi üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimini de, yargı üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan yargı darbesini de önlemiş olduk. İşte onun için biz yeni bir sisteme geçmemiz lazım. Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi ile İnşallah böyle manipülasyonlara, provokasyonlara, Türkiye bir daha bu provokasyonları yaşamayacak" diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çınar'ın ev sahipliğinde gerçekleşen kahvaltı programına Malatya Valisi Mustafa Toprak, Milletvekilleri Mustafa Şahin ve Nurettin Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, STK başkanları ve esnaflar katıldı.

Bakan Tüfenkci’den Halkbank Genel Müdür Yardımcısının Tutuklanmasıyla İlgili Açıklama

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim