Bakan Tüfenkci'den Yanıltıcı Yıldız Tanıtımı Yapan Turizm İşletmelerine Uyarı

Bakan Tüfenkci'den Yanıltıcı Yıldız Tanıtımı Yapan Turizm İşletmelerine Uyarı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, turizm işletmelerinin yanıltıcı yıldız tanıtımı içeren reklamlarına ilişkin, "Yanıltıcı yıldız ve ibarelerin her ne surette olursa olsun hiçbir tanıtım aracında kullanılmaması gerekiyor...''

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, turizm işletmelerinin yanıltıcı yıldız tanıtımı içeren reklamlarına ilişkin, "Yanıltıcı yıldız ve ibarelerin her ne surette olursa olsun hiçbir tanıtım aracında kullanılmaması gerekiyor. Tanıtımlarda tespit edilen aykırılıklara devam edilmesi durumunda ilgililer hakkında idari para cezası uygulanacaktır" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, turizm işletmelerinin yanıltıcı yıldız tanıtımı içeren reklamlarına ilişkin açıklama yaptı. Yanıltıcı bir tesis-sınıf tanıtımı yapılması halinde, tüketicilerin maddi ve manevi birçok sorunla karşılaşacağını kaydeden Bakan Tüfenkci, nihayetinde ülke turizminin zedeleneceğini, bu bağlamda yanıltıcı yıldız ve ibarelerin her ne surette olursa olsun hiçbir tanıtım aracında kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, yanıltıcı tesis-sınıf tanıtımı içeren reklamlara ilişkin olarak tüketicilerin çıkarlarının zedelenmesinin önüne geçilmesi anlamında gerekli özenin gösterildiğini ve gerekli tedbirlerin uygulandığını bildirdi. Tüfenkci, "Bu bağlamda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Reklam Kurulunun 20.06.2017 tarih ve 261 sayılı toplantısında yapılan görüşmelerde, yanıltıcı sınıf tanıtımı içeren reklamlara ilişkin olarak muhtelif firmalar hakkında anılan reklamları durdurma cezası uygulandı. Gerek tüketicilerden, gerekse ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen başvurular çerçevesinde benzer mahiyette yanıltıcılık içeren reklamlara ilişkin incelemeler devam ediyor. Tanıtımlarda tespit edilen aykırılıklara devam edilmesi durumunda ilgililer hakkında 6502 sayılı Kanun'un 63 üncü ve 77/12'nci maddesi hükmünde belirlenen idari para cezaları uygulanacaktır" diye konuştu.

Tüfenkci, "Tesis tanıtımlarının Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan belgeye uygun olarak yapılması gerekiyor. Ülke turizmini zedeleyecek nitelikte yanıltıcı tanıtımlarda bulunulmaması hususunda reklam verenlerin, reklam ajanslarının ve mecra kuruluşlarının bilinçli hareket ederek gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir. Yanıltıcı yıldız tanıtımları sebebiyle mağduriyet yaşayan tüketiciler, bu uyuşmazlıklarının çözümü için ayıplı hizmet kapsamında uyuşmazlık konusunun parasal sınırlarını dikkate alarak Tüketici Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine başvurabilirler" ifadelerini kullandı

Kaynak:Haber Kaynağı