• BIST 86.796
  • Altın 248,843
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 24 °C

Bakan Veysel Eroğlu’ndan Silopililer’e Su Müjdesi

Bakan Veysel Eroğlu’ndan Silopililer’e Su Müjdesi
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İdil ve Cizre ilçesindeki ziyaretin ardından Silopi'de müjde verdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İdil ve Cizre ilçesindeki ziyaretin ardından Silopi'de müjde verdi. Eroğlu, Silopi barajından bu yıl çerisinde ilçeye su verileceğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Ak Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati, Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Silopi Kaymakamı Savaş Konak, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Aşan, CHP il Başkanı Mehmet Uğur, Oda başkanları, Stk'lar, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Cizre ve İdil'deki temasların ardından Silopi'ye ziyaret gerçekleştiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu için toplantı yağacağı otelin önünde bir grup Şırnaklı ellerinde pankartlar ve afişler ile karşılama töreni düzenledi. "Şırnak sizinle gurur duyuyor" sloganları arasında 2 koyun kesen vatandaşlar daha sonra "Şırnak ildir il kalacak" sloganları attı. Bakan ve beraberindeki heyet, "kayseri Şırnak el ele', "kardeş İle hoşgeldiniz', Memleketime sahip çıkıyorum. Ülkemi seviyorum', "Şırnak iline hoş geldiniz" afişleri arasında alkışlar arasında otele giriş yaptı.

Otelde gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Şırnak Valisi Ali İhsan Su yaptı. Daha sonra CHP il Başkanı Mehmet Uğur, "Kayseri Büyük şehir Belediyesi'nin aramızda olmasından gurur duyuyoruz. Sevgi ve saygılarımızı Şırnak halkı adına iletmek isterim" dedi.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Aşan da "Silopi'de böyle bir salonda bir arada bulunmakta mutluyuz ve gururluyuz. Hepiniz hoş geldiniz" dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, "Şimdi bir belediye başkanının görevi yazılı çizilidir arkadaşlar. İnsana hizmet edersiniz. Derki yol yapacaksın, altyapı içme suyunu, atık suyunu, ulaşımını sağlayacaksın, imarını yapacaksın, sosyal hizmet anlamında ne gerekiyorsa vatandaşlarına hizmet edeceksin diye yazıyor. Ama gördük ki İdil'de Cizre'den bu taraflarda burada belediye başkanları insana hizmet etmek yerine teröre hizmet veriyor. 10 günde bir su akıyor. Bire Allah'tan korkmayan adam. Vatandaş seni belediye başkanı diye seçtiyse 10 günde bir saat su akıt diye mi seçti, terör hizmet et diye mi seçti" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

"Gerek İdil'de Cizre'de Silopi'de Şırnak'ta pek çok alanda burada konut inşaatların temeli atılacak ve inanır mısın tarihi eserler hariç olmak üzere bir yılda siz muhteşem konutlara kavuşacaksınız. Allah'ın izni ile bunun sözünü veriyoruz. Silopi Barajın'dan İsale hattı yapıldı. Sizlere çok güzel İstanbul'daki gibi bir modern içme suyu artıma tesisi yapıyoruz. Bu yıl içinde bitireceğiz. Allah nasip ederse Silopi'mizin su meselesini kökünden çözeceğiz. Bunun dışında Cizre içinde bir hazırlık yapıyoruz. Burada Dicle Barajı yapıyoruz. Buradan da projelerimizi hazırlatıyoruz. Hatta ben gelirken Dicle barajında Türkiye'deki bütün iş makinelarını buraya sevk ettim. Özellikle Cizre'de bir baraj yapıyoruz. Bu baraj tamamen ovaların sulanması için. Eğer bu alana su gelirse yılda 3 ürün almak mümkün mü? Mümkün. Dolayısıyla burada Dicle barajının yerini belirledik. İnşallah bu barajda 418 bin 180 dekar alan binbir toprakların tamamı sulanacak ve yılda sulamalık yapıldıktan sonra çiftçimizin cebine her yıl 396 milyon tl ilave gelir gelecek. İnşallah burası zenginleşecek. Meteorolojinin bir otomatik ölçüm istasyonu kurulumu var. Bunu ayrıca belirteyim.

Peki bunların toplam maliyeti ne kadar biliyor musunuz? Bugün yapacaklarımızın maliyeti 596 milyon tl. ani yaklaşık 600 trilyon. Ama bu Şırnak'ımıza, Cizre'mize, İdil'imize, Silopi'mize velhasıl bütün ilçelerimize hayırlar olsun."

Konuşmaların ardından Şırnak Valisi Ali İhsan Su Bakan Veysel Eroğlu'na Şırnak Kilimi ve Nuh'un gemisi maketini hediye etti Bakan Eroğlu, kilimi alırken, "muhteşem bir kilim. Her gelen bu kilimden alsın ama parasını versin" dedi.

Bakan Eroğlu daha sonra 20 STK temsilci ile basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdikten sonra ilçeden ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim