• BIST 103.005
  • Altın 227,204
  • Dolar 5,3222
  • Euro 6,0316
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 14 °C

Bakan'dan müjde Şirket kurma süresi kısalacak!

Bakan'dan müjde Şirket kurma süresi kısalacak!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şirket kuruluş sürelerinin kısalacağının müjdesini verdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şirket kuruluş sürelerinin kısalacağının müjdesini vererek, “Önümüzdeki günlerde de artık biz şirketlerin kuruluş sürelerini kısaltmak istiyoruz. Sadece süre değil maliyetleri de aşağı çekmek istiyoruz. Önemli adımlar atıyoruz ve kamuoyuyla paylaşacağız. Türkiye daha kolay yatırım yapılabilir ülke haline gelmesini istiyoruz” dedi.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir’deki temasları kapsamında ziyaretlerinin ilkini İzmir Ticaret Borsası’na yaptı. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin ev sahipliğindeki kısa toplantıda elektronik senedin artık lisanslı depoculukta kullanılacağını belirten Bakan Tüfenkci, “Elektronik senetlerin teminat olarak kullanılması ile piyasa hareketlenecek. Geçerli finansal boyutlar düşünülüyor, bugün başbakanımızın önemli müjdelerinden biri de depolarının özel sektöre açılması oldu. TMO’nun depoculuktan çıkması çok önemlidir. Depoculuğun önünü açacak bir gelişmedir. TMO’nun depoculuk faaliyetlerinden kurtulmasının yanı sıra elektronik ürün senedi de müdahil olacak. Dolayısıyla biz tarım ürünlerinde rekabet edilebilir ve sağlıklı şekilde depolamanın önünü açıyoruz. Burada kazanan üretici ve tüketici sağlıklı ürünler alarak kazanmış olacaklar” dedi.


İTB sonrasında İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret eden Tüfenkci, “Odalar bir ilin nabzını tutan ve bir ilin görevdeki sorunlarının tartışıldığı fikirler üretildiği birlikte hareket ederek kalkınması noktasında emek eden insanlardan oluşuyor. Biz Türkiye’nin kalkınması için reformlar yapıyoruz. Bu ülkenin insanlarının zenginleştiğini görmek en büyük mutluluk. Yeniden Türkiye’de bir başarı hikayesi oluşturmak için çalışıyoruz. Ülkemizin etrafındaki sıkıntılar hepimiz yaşıyoruz. Bir yandan bunları aşmaya çalışırken bir yandan da ülkemizin bir bölümü yoğun terör saldırısı içinde. Bu ülkenin önemli bir gücü terörle mücadeleye gidiyor. Bizler kardeşlik oluşturmaya çalışırken birileri de bizlere inat çukurlar açıyor. Buna rağmen orada yaşayanlar için güvenlik güçlerimiz yoğun bir şekilde mücadele ediyor. Orada hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. Bizim amacımız ticareti kolaylaştırmak. Gerek ihracat gerekse ithalatta işlem sürelerini kısaltıp kolaylaştırmak istiyoruz.

Bir günlük bekleme yüzde 4 etki ediyor. İhracat faaliyetlerini yüzde 10 düşürdüğümüzde iş hacmi yüzde 4 artıyor” dedi.


ŞİRKET KURULUŞ SÜRELERİ KISALIYOR
Şirket kuruluş sürelerinin kısalacağının müjdesini veren Bakan Tüfenkci, “Önümüzdeki günlerde de artık biz şirketlerin kuruluş sürelerini kısaltmak istiyoruz. Sadece süre değil maliyetleri de aşağı çekmek istiyoruz. Önemli adımlar atıyoruz ve kamuoyuyla
paylaşacağız. Türkiye daha kolay yatırım yapılabilir ülke haline gelmesini istiyoruz. Ticarette Türkiye daha güvenilir bir liman haline gelmeli. Dünya ile daha iyi rekabet yapabilmemiz lazım. iş adamları ile istişare halinde bulunmamız gerekiyor. Sorunları bize aktarmanız için sizlerle buluşuyoruz” dedi.
ERAY ARPAŞİN - FERRUH SERÇE 

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim