Bakanlık Açıkladı! E-Devlet Üzerine Yüklenince Herkes Araştırmaya Başladı

Bakanlık Açıkladı! E-Devlet Üzerine Yüklenince Herkes Araştırmaya Başladı

Bakanlık son üç yılın verisini ortaya koydu, meğer herkes... E devletin sağladığı kolaylıktan neredeyse tüm ülke yararlandı. Peki nasıl ulaşılıyor? E-devletin gerçekleştirdiği kolaylık sayesinde vatandaş öğrenme imkanı buldu...

E-Devlet o kolaylığı sağladıktan sonra milyonlar siteye yüklenmişti. Geçmişini öğrenmek isteyenler artık alt üst soy bilgisi için nüfus müdürlüklerine gitmek yerine e-devlet sisteminden çok eskilere kadar sorgulama yapabilmekte. Bugüne kadar 71 milyonu aşkın belge üretilen hizmeti milyonlar kullandı. Hala da merakla kullanmaya devam ediyor. 

71 milyondan fazla kişi belge aratmış

İçişleri Bakanlığı 2018 senesinden bu yana aktif olan soy-üst soy raporlarının internet ortamında ulaşılabilir kıldı. Bugüne kadar yapılan aramalarla ilgili veriler de ortaya kondu. Sonuçlara göre ise her geçen gün geçmişini merak eden kişilerin sayısı artmakta. Üç senedir toplamda 71 milyon 337 bin 907 adet soy üst soy belgesi üretilmiş durumda. 

Bu tarihin daha öncesinde vatandaşlar bu bilgiye yalnızca ilçe müdürlüklerinden bilgi edinme amacı ile birlikte ulaşabiliyorlardı. Oldukça zor ve zahmetli olan bu iş artık e-devlet sisteminden kısmen de olsa gerçekleştirilebiliyor. Ancak veriler Erhan Afyoncu'nun belirttiğine göre Avrupa'daki kadar kapsamlı değil. Yani daha derin araştırma yapmak isteyenler sadece e-devlet verisinden yararlanarak amaçlarına ulaşamazlar.

Afyoncu öneriler sıraladı

Konuyla alakalı olarak bir köşe yazısı kaleme alan Sabah Gazetesi'nin yazarı olan Erhan Afyoncu'dan rehber niteliğinde öneriler geldi...

Afyoncu'nun köşe yazısında belirttiğine göre e-devletin sağladığı imkan Türkiye için bir dönüm noktası oluşturmuş olsa da daha derine inmek profesyonel bir araştırma istemektedir.

1800'lere kadar giden kayıtlar var

Soyla ilgili ilk bilgilere nüfus müdürlüğünden alınan soy üst soy bilgisi ile ulaşılabileceğini ifade eden Afyoncu, bazı nüfus müdürlüklerindeki kayıtların 1800'lü senelere kadar inebildiğini açıkladı. 

Afyoncu'nun en çok önemini vurguladığı yöntem ise aile büyüklerine danışmaktır. Aile büyüklerinin bildiklerinin kayıt altına alınması soy araştırmalarında büyük önem taşımaktadır. 

Dil ve arşiv sistemi bilgisi olmadığı sürece...

Gerekli bilgiler edinildikten sonra ise arşivlere tekrar gidilerek araştırma yapılabilir ancak bunun için eski yazıyı ve arşiv sisteminin iyi bir şekilde bilinmesi gerektiğini dile getiren Afyoncu, bilmeyen kişilerin bunu yapamayacağını kaydetti.

İlgili Haberler