Bakanlık Harekete Geçti! Maskelerle İlgili Yeni Karar! Bundan Böyle..

Bakanlık Harekete Geçti! Maskelerle İlgili Yeni Karar! Bundan Böyle..

Bakanlıktan flaş karar, maskelerle ilgili harekete geçildi. Sadece maskeler değil, eldiven, siperlik gibi koruyucular da... Koronavirüs döneminde hastalıktan korunmak için takılan maskelerle alakalı bir gelişme yaşandı...

Covid-19 hastalığı nedeniyle ölüm sayısı dünya çapında iki milyon yetmiş beş bine çıktı. Aşı çalışmaları devam ederken aşılanmış kişiler bile hala büyük tehdit altında. Bu nedenle şu anda en büyük koruyucular hala sosyal mesafe, izolasyon ve maskeler. Özellikle maskeler, tehlikeli alanlarda takıldığı için çok daha hassas bir kullanım gerektiriyorlar.

Virüsün ilk dönemlerinde epey bir olay yaratan maske meselesi hala tam olarak çözüme kavuşmuş değil çünkü pandeminin patlak vermesi ile pek çok şirket bu sektöre yöneldi. Konu ile alakalı olarak da Ticaret Bakanlığından bir hamle geldi. Ticaret Bakanlığının alığı karara göre, artık maske ve yüz siperliği gibi koruyucu ürünlerin ithalatı için Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) yardımı ile yapılan denetimlere bir takım düzenlemeler getirildi. 

Resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe sokuldu

Ürünlerin güvenilirliği ve koruyuculuğunu denetlemek amacı ile Ticaret Bakanlığının almış olduğu karar Kişisel Koruyucu Donanımların İthalat Denetimi Tebliği olarak Resmi Gazetede yayınlandı ve yürürlüğe de bu şekilde sokuldu. 

Solunum koruyucuların ithalatını yapan firmalar denetlenecek

Yürürlüğe giren bu karar ışığında artık maske ve siperlik gibi solunum koruyucu ithalatı için TAREKS üzerinden bazı düzenlenen hususlar dikkate alınacak. 

Cezası değişkenlik gösterecek ancak...

Mevzuatı dikkate almayan, tebliğlere uymadığı anlaşılan ve uygulamanın aksine hareket edenlere de ceza yağacak. Buna göre ise TAREKS aracılığı ile firmalardaki yetkililerin bu yetkisi fiil ağırlığına oranla bir süre askıda kalacak. Denetim başvurusu gerçekleştirildikten sonra da bir süre ve veya oranda fiili bir denetim gerçekleştirilecek.

Ceza konusunda değişkenler ise süreler ve denetim oranları olacak, firmanın başvuru yapma sıklığı ile bağlantılı olarak ürünlerin nitelikleri de dikkate alınacak hususları oluşturuyor. Bu konular dikkate alınarak yaptırımlar uygulanacak.