Bakanlık tarafından açıklanan kalitesiz maske markaları! 41 marka güvensiz

Bakanlık tarafından açıklanan kalitesiz maske markaları! 41 marka güvensiz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı pandemi sürecinden bu yana pek çok maske markasını mercek altına aldı. Piyasadaki yüzlerce markadan kırk biri güvensiz çıktı. Sağlığı tehdit eden o markalar...

Bakanlık güvensiz markaları Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden tek tek açıkladı. Maskelerin marka, seri numara ve modellerine açıkça bu platformlar aracılığı ile erişim sağlanabiliyor. Pandemi sürecinden bu yana 335 maske markası incelenmişti. Ortaya çıkana göre kırk bir marka güvensiz...

Bakanlık açıkladı: "Takipçisi olmaya devam edeceğiz"

Bakanlık ayrıca bir de açıklama yaptı. Denetimler sırasında markaların numuneleri bazı testlerden geçti. Maskeler, solunum koruyucu donanımlar için onay almış laboratuvarlarda incelendi. Uygun standartlar altında araştırılan maske markalarının 41'inin güvenilir olmadığı görüldü. Hem vatandaşlar hem de sağlık çalışanlarının sağlığına kast etmiş olan bu firma ve kişilerin ortaya çıkarıldığını duyuran Bakanlık, ilgili araştırmalarında devam edeceğini de açıkladı. 

Çift maske daha mı sağlıklı?

Pandeminin etkileri aşı sayesinde azalmaya başladı. Ancak delta varyantı tehlikesi ile üçüncü dalga kapıda bekliyor. Hem küresel hem de dünya ekonomisini yokuşa sürükleyecek olan bu duruma karşın maske, mesafe ve hijyen kuralları unutulmamalı. Uzmanlar daha öncesinde maskenin iyi bir koruma sağladığını duyurmuştu. Yapılan araştırmalar çift maskelerin daha fazla koruma sağladığına işaret ediyor.

Delta varyantı tehlikesine karşın...

Özellikle delta varyantının daha hızlı bulaştığı biliniyor. Bu gerçeğe karşın hastalık kapmamak için çift maske takmak daha fazla koruma sağlayabilir. Çünkü yapılan araştırmalarda tek maskede partiküllerin yüzde kırkı engelleniyor. Çift maske ise bu korumayı ikiye katlıyor ve yüzde seksen oranında koruma sağlıyor. 

Burun ve ağzı tam olarak kapatmalı

CDC'nin araştırmasına göre sadece maske miktarı değil maskeyi takış şekli de koruyuculuğu etkiliyor. Çünkü maske yüze tam olarak oturduğunda çok daha iyi bir koruma sağlıyor. Uzmanlar burnu ve ağzı tamamen kapatmasını ve burun ile yüzün yanlarına sıkıca oturmasını önerdikleri maskelere vurgu yaptı. 

Kaynak: Sözcü, BBC Türkçe

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.