Bakanlık Raporla Zehirli Yiyeceklerin Listesini paylaştı!

Bakanlık Raporla Zehirli Yiyeceklerin Listesini paylaştı!

Her gün severek tükettiğimiz bazı yiyeceklerde zehir oranı yüksek çıktı! Sebze ve meyveleri iyi bir şekilde yıkamak gerekiyor. Bazılarıyla ilgili önemli bir liste yayınlandı:

Son Günlerde İnternet üzerinde dolaşan bir rapor dikkat çekti. Bir çok haber sitesi tarafındanda yayınlanan bu içerik önemli uyarılar içeriyor

Organik tarımın önem kazandığı şu günlerde gerçektende organik olmayan ürünlerden yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Sebze ve meyve tüketimi doktorlar önemli der dururlar. Ama ya yediğimiz içtiğimiz sebze ve meyveler doğal değil hormonluysa o zaman ne olacak?

İşte bu yüzdendir ki güvenilir yerlerden alışveriş yapmak büyük önem taşıyor. ABD'de yapılan bu araştırma bir çok konuya açıklık getiren türden:

İşte o veriler

ABD tarım bakanlığı 48 popüler yiyecekle ilgili bir rapor hazırladı.  Raporda yer alan bilgiler oldukça ses getirdi..

PembeNar.com / En temiz içerikli meyveler bile dört tip kimyasal tarım ilacından birini mutlaka içeriyor. Kimyasal tarım ilaçları obezite, Parkinson , kısırlık ve diyabet gibi hastalıklara neden olabiliyor.

ABD Tarım Bakanlığının, 48 en popüler sebze ve meyveden aldığı 36,000'den fazla numune üzerinde yaptığı araştırma sonucunda, çileğin meyveler arasında en zehirli içeriğe sahip olduğu ve piyasadaki çileklerin % 70'inin kimyasal tarım ilacı içerdiği belirlendi. Tek bir çilekte 20 farklı tipte tarım ilacı bulundu.

Ispanağın ise araştırmaya tabii tutulan diğer besinlere göre ortalama iki katı daha fazla tarım ilacı içerdiği belirtildi.

Aynı araştırmaya göre çok fazla miktarda tarım ilacı içeren meyve ve sebzeler:
 
1. Çilek
2. Ispanak
3. Nektari
4. Elma 
5. Şeftali
6. Armut
7. Vişne ve kiraz
8. Üzüm
9. Kereviz
10. Domates
11. Dolmalık biber
12. Patates

Araştırmaya göre en az miktarda tarım ilacı bulunan meyve ve sebzeler:
 
1. Süt mısırı
2. Avakado
3. Ananas
4. Lahana
5. Soğan
6. Donmuş bezelye
7. Kuşkonmaz
8. Mango
9. Patlıcan
10. Kavun

SEBZELERİ VE MEYVELERİ NASIL YIKAMALIYIZ?

SİRKELİ SU UYGULAMASI

Sirkeli Su ile temizleme en bilinen yöntem. Yeşilliklerinizi bekleteceğiniz leğenin içerisine 1/3 oranında doğal sirke ekleyin: Ardından Sirkeli Suyun içerisinde yeşilliklerinizi 8 dakika kadar bekletin ve ardından güzelce saf suyla temizleyin

SİRKELİ SUYU SEVMEYENLERE LİMONLU SU UYGULAMASI

Sirkeyi sevmiyorsanız limonlu ve karbonatlı suda önerilir. Yine aynı yukarıdaki tarif gibi o miktarda limonlu su hazırlayıp içerisine biraz karbonat ekleyerek yeşilliklerinizi temizleyebilirsiniz:

İçeriği Sevdiyseniz Sizde sevdiklerinize önerebilir onların bilgilenmesini sağlayabilirsiniz: