• BIST 109.852
  • Altın 371,945
  • Dolar 6,7617
  • Euro 7,6736
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 23 °C

Bakanlıktan Açık Kapı uyarısı! Suç duyurusunda bulunulacak

Bakanlıktan Açık Kapı uyarısı! Suç duyurusunda bulunulacak
İçişleri Bakanlığı 'Açık Kapı' birimlerinin para yardımı yaptığı iddiasına açıklık getirdi İddiaların gerçek dışı olduğu vurgulanırken suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı

Gün boyu bir çok internet haber sitesinde yayınlanan iddia yalan çıktı! Bu konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı önemli bir duyu yaparak iddialar üzerine suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı

İçişleri Bakanlığı, "emekli ve 1000 Türk lirası yardım alanlar hariç, geri kalan vatandaşlara sigortalı veya sigortasız olduğuna bakılmaksızın 400, çocuklara 100 Türk lirası verileceği"ne ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 

Bakanlığın İnternet sitesinde yapılan açıklama şu şekilde :

Son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve sosyal iletişim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsız şekilde Valilik ve Kaymakamlıklarımızda bulunan Açık Kapı Birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır.
 
Bakanlığımızca 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırılarak bugün itibariyle 81 il Valiliğinde ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçirilen Açık Kapı birimlerinin temel görevi; Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danısma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır.
 
Devletimizin, Koronavirüs salgını ile yoğun şekilde mücadelede eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde olusan sosyal izolasyona zarar vermektedir.
 

Sosyal medyada ve iletişim gruplarında bu şekilde asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimlerimiz gerekli takibi yapmakta olup, yapılacak tespitler üzerine gerekli suç duyurularında bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim