• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 15 °C

Bakanlıktan Can Dündar yalanlaması!

Bakanlıktan Can Dündar yalanlaması!
Adalet Bakanlığı, Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili "Bu Neyin Adaleti'' başlığı ile yayınlanan haberin kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik, gazetecilik etik ve ilkeleriyle bağdaşmayan ve gerçekleri yansıtmayan haberler olduğunu kaydetti.

Bakanlık’tan '' Bu Neyin Adaleti" başlığı ile yayınlanan haber üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, “Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Can Dündar ve Erdem Gül 4 Ocak 2016 tarihinde ilk defa yazılı olarak bir arada kalmak istediklerine dair Kurum Müdürlüğüne dilekçe vermişler, aynı gün talepleri kabul edilerek idare ve gözlem kurulu kararıyla 4 Ocak 2016 tarihinden itibaren aynı odada bir arada barındırılmaktadır. Şu anda bir arada kaldıkları oda 23,5 metrekare alt kat ve 17,5 metrekare üst kat olmak üzere toplam 41 metrekare yaşam alanı ve 31 metrekare havalandırma alanı ile beraber toplam 72 metrekaredir. Odanın havalandırmaya açılan kapıları sabah sayımı ile açılarak gün batımına kadar sürekli açık tutulabilmektedir” denildi.
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:


“Daha önceki tarihlerde aynı kuruma tutuklu olarak sevki gerçekleştirilen benzer durumdaki tutuklular tek olarak üç kişilik odalara yerleştirilmiş, bu odalarda en fazla 30 gün barındırılmış olup daha sonra gerekli değerlendirilmeler neticesinde idare ve gözlem kurulu kararına istinaden tek kalan tutukluların aynı odada bir arada barındırılmalarına karar verilmiştir. Haberde, adı geçen tutukluları ziyaret etmek için Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuruların hiçbirinin kabul edilmediği iddia edilmektedir. Tutuklu Can Dündar kuruma yerleştirildiği 26 Aralık 2015 tarihinden bu güne kadar 72 milletvekili (54 saat), 151 avukat (132 saat 37dakika) ve 22 yakını (9 saat) olmak üzere toplam 245 kişi ile 195 saat 37dakika açık ve kapalı görüşme gerçekleştirmiştir. Tutuklu Erdem Gül kuruma yerleştirildiği 26 Aralık 2015 tarihinden bu güne kadar 69 milletvekili (41 saat 5 dakika), 141 avukat (92 saat 7dakika) ve 45 yakını (7 saat) olmak üzere toplam 255 kişi ile 140 saat 12 dakika açık ve kapalı görüşme gerçekleştirmiştir.”


Adı geçen tutuklulara daktilo verilmediğinin iddia edildiğinin kaydedildiği açıklamada, “Odalarda daktilo bulundurulmasına yasal imkan bulunmamakla birlikte, hükümlü ve tutukluların talep etmeleri halinde, eğitim kurulu kararıyla bu iş için ayrılmış yerlerde, eğitim ve iyileştirme programları çerçevesinde görsel, işitsel eğitim araç ve gereçleri ve bilgisayar kullanımına izin verilebilmektedir. Ancak adı geçenlerin bu kapsamda bugüne kadar yazılı hiçbir talepte bulunmadıkları anlaşılmıştır. Adı geçen gazetede çıkan haberler kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik, gazetecilik etik ve ilkeleriyle bağdaşmayan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerdir” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim