Bakanlıktan Kedi ve Köpek Sahiplerini İlgilendiren Düzenleme! Artık Zorunlu Hale Getirildi

Adalet, İçişleri ve Tarım Bakanlığı'nın hayvan hakları kanun tasarısına yönelik soruşturması sonrasında bir takım kararlar alındı. Bu kararlara göre, kedi ve köpek sahipleri sahip oldukları hayvanlara çip taktırmak zorunda.

Bakanlıktan Kedi ve Köpek Sahiplerini İlgilendiren Düzenleme! Artık Zorunlu Hale Getirildi
Yayınlanma Tarihi : 27 Aralık 2020 09:00

Bir hayvan sahibi olmak isteyen herkes önce hayvanın bakımı ve yaşam koşullarını öğrenecektir. Eğitimini tamamlayan vatandaşlar sertifika alabilecek ve evcil hayvan sahibi olabilecektir.

Adalet, İçişleri ve Tarım Bakanlığı'nın hayvan hakları kanun tasarısına yönelik soruşturması sona erdi. Hayvan istismarı, işkence ve öldürme cezaları ve hapis cezalarına ilişkin düzenlemeler, evcil hayvan sahiplenmek isteyenler için şu kriterleri içeriyor:

Eğitim Şart:

Bir evcil hayvan sahiplenmek isteyenler önce bir evcil hayvan bakımı ve eğitim programına katılacaklar. Veteriner Hekimler Odası, Ziraat Daire Başkanlığı ve doğrudan Merkezi Yönetim'e bağlı belediyeler tarafından planlanan eğitimde evcil hayvanların sorumlulukları detaylı bir şekilde anlatılıyor. Eğitim programını tamamlayan vatandaşlar sertifika alır ve evcil hayvan sahiplenebilir..

ZORUNLU ÇİP

Tarım Bakanlığı Gıda ve Denetim Genel Müdürlüğü'nün 2018 yılında açıkladığı bir yönetmeliğe göre, 1 Ocak 2021'den itibaren köpek sahiplerinin, 1 Ocak 2022'den itibaren ise kedi sahiplerinin hayvanlarına cips takmaları gerekiyordu. Veteriner hekimler bir cip okuyucu sağlar. Hayvanın cipi olup olmadığını kontrol eder. Çipi olmayan bir hayvan çipi yerleştirmekten sorumludur ve çipsiz bir veteriner cezalandırılır.

SOKAĞA TERK EDENE CEZA

Bir cipte sokakta bir hayvan görüldüğünde, o hayvanın sahibi hakkındaki bilgiler fişler okunarak tespit edilir. Sahibine 700 TL'ye kadar para cezası verilecek. Teklifin son şekli, TBMM'de oluşturulan Hayvan Hakları Komisyonu'nun çalışmaları tamamlandıktan sonra verilecektir.