Bakanlıktan marketlerle ilgili yeni bir genelde daha satılamayacak ürünler belli oldu

Bakanlıktan marketlerle ilgili yeni bir genelde daha satılamayacak ürünler belli oldu

İçişleri Bakanlığı yeni genelgeyi yayınladı. Marketlere getirilen alkol yasağından sonra temel ihtiyaç ürünleri haricinde tüm ürünler yasaklanmıştı. Yasaklamalar ne zaman başlıyor? Sigara yasağı var mı?

İçişleri Bakanlığından seksen bir ile market tedbirleri kapsamında bir bildiri gönderildi. Marketlerde artık bu ürünler satılamayacak. Tam kapanma sürecinde gelen alkol yasağının yanında market tedbirleri kapsamında pek çok ürüne satış yasağı getirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiriye göre, marketlerde tam kapanma süresinde oluşabilecek yoğunluk, yığılma gibi durumlara karşı bazı ürünlere satış yasağı getirildi. Bakanlıktan gelen açıklama doğrultusunda online alışverişte herhangi bir kısıtlama yok. Yedi mayıs tarihinde başlayacak olan yasakların tam kapanma süresince devam edeceği duyuruldu. 

Buna göre ise marketlerde temel gıda maddeleri, temizlik ürünleri, makyaj ve parfümeri haricindeki kozmetik ürünleri ve hayvan yemleri haricinde başka ürün satılamayacak.

Bu alanlarda alışveriş marketlerden yapılamayacak

Özellikle elektronik eşyalar, giyim ya da aksesuar aletleri, ev tekstili ile ilgili eşyalar, hırdavat ya da züccaciye ürünleri, oto aksesuar ile oyuncaklar ve bahçe malzemeleri ya da kırtasiye gibi pek çok alanda satış yasağı var. 

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca yapılan  İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınacağı da Bakanlık tarafından bildirildi.

Market yasakları süresince de kolluk kuvvetleri ile beraber zabıta görevlileri de denetip ekiplerinin içerisinde olacak ve bahsi geçen hususla alakalı tebliğler ve kontrolleri eksiksiz şekilde eyerine getirecek. Buna göre de uygulama hakkında herhangi bir aksaklık olmaması ve mağduriyete mahal verilmemesi ne önem verilecek.

Yasaklara tepkiler yükseldi

Sosyal medya başta olmak üzere vatandaştan yasaklarla alakalı olarak büyük tepkiler geldi. Alkol yasağı büyük bir gündem oluştururken alınacak eşyalara da yasak getirilmesi twitterda gündeme oturmuştu. Bakanlık ise tedbirlerin yoğunluğu önleme amaçlı yapıldığını duyurdu.

Sigara satışı yasak mı?

Diğer yandan İçişleri Bakanlığı tarafından merak edilen iki soru da yanıt buldu. Sigara hakkında herhangi bir yasak olup olmadığını merak eden vatandaşa genelgede sigara hakkında bir bildiri olmadığı aktarıldı. Buna göre sigara satışlarında herhangi bir kısıtlama yok.

Pazar yerleri cumartesi günü kurulacak

Diğer yandan pazar yerleri de kapalı olacaktı ancak tedbirlere göre sadece cumartesi günü pazar kurulacak ve temel malzemeler haricinde pazarda da bahsi geçen ürünler satılamayacak. Diğer yandan pazar tezgahlarının arasında da üç metre kuralı olacak.

En Yeniler