Bakanlıktan Yiyecek Ve İçecek Sektörünü İlgilendiren yeni bir karar daha

Bakanlıktan Yiyecek Ve İçecek Sektörünü İlgilendiren yeni bir karar daha

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yiy4ecek ve içecek sektöründe çalışanları ilgilendiren duyuru geldi. Bir karar daha alındı, kapanan tüm yiyecek içecek sektörü sahipleri ve çalışanları için...

Yiyecek ve içecek sektörü ile alakalı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, karantina nedeniyle destek verilmeye devam edecek denmişti. Kepenklerini indirme zorunda kalan yiyecek ve içecek sektöründe çalışan kişiler için nasıl bir destek verileceği belli oldu. Haberi veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu kişilere prim desteği sağlanacağını duyurdu.

Bakan Selçuk yaptığı açıklamada yasaklar nedeniyle kapanan yiyecek içecek sektörleri için Nisan ve Mayıs aylarında destek sağlanacağını bildirdi. 

Ramazan nedeniyle pek çok yasak ve kısıtlamada en çok yiyecek içecek sektörü etkilendi. Sektör çalışanları sadece iki ay kadar dükkanlarını açık tutabilmişlerdi. Bu nedenle de devlet harekete geçti ve mağduriyetlerin azalması için destek verileceği duyuruldu. 

Normalleşme desteğinden yararlanamayanlar da başvurabilecek

Bakan Selçuk'un ifadelerine göre mart ayında çalışması olanlar ile Nisan ve Mayıs ayları içerisinde normalleşme desteğini alamayan ve çalışmaya devam eden işçiler için işverenlerin SGK'ye ödeyecek oldukları asgari üzerinden primler hesaplanacak ve bu primi de Bakanlık karşılayacak. Sadece bu kadar da değil, prim desteği ile beraber aynı sektörün faaliyet gösteren iş yerlerinde ücretsiz olarak izne ayrılmış olan sigortalılar için de geçerli olacak.

Destekten faydalanmak isteyen işverenler, çalışanları için e-SGK üzerinden sigortalılıklarını tanımlamak zorunda. Ödemeleri de İŞKUR aracılığı ile yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Ekonomist ve Türkiye'nin ilk Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Selçuk, 1979 senesinde Ordu'da doğdu. Bilkent Üniversitesi ekonomi bölümü mezunu olan Selçuk, Amerika Birleşik Devletleri'nde Michigan Üniversitesi'nde doktora eğitimi aldı. Sonrasında Teksas Eyalet Üniversitesi'nde eğitimini sürdürdü.

Teksas Eyalet Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak dört sene çalışan Selçuk, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde (SESRIC) merkezinde görev aldı. 

İlgili Haberler