Balık Severleri İlgilendiren Gelişme Tehlike çok büyük olunca devlet 5 TL'den toplama kararı aldı

Balık Türk mutfağının en sevilen lezzetlerindendir özellikle hamsi. Ancak son zamanlarda bir balık türüyle ilgili tehlike haberleri gelmeye başladı. Balon balığı tehlikesine karşı harekete geçildi.

Balık Severleri İlgilendiren Gelişme Tehlike çok büyük olunca devlet 5 TL'den toplama kararı aldı
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2021 09:00

Balon balığı genelde kıyıdan 40 ile 120 metre uzaklıkta yaşarlar, bu balığı sudan çıkarıldığı zaman ise neredeyse bir kurbağa gibi ses çıkarması üzerine kurbağa balığı olarak da bilinmektedir.

Balon balığı tehlikesi üç ana başlıkta inceleyebiliriz;

Balon balığının etinin zehirli olduğunu halkımızın çoğunluğu bilmemekte olmasına karşılık yiyerek kaslarımı felç ederek ölümle bile sonuçlanabilmektedir, etini yenmemesi ticari bir değerinin olmadığını anlamakta zor değil, Türkiye Cumhuriyet'inin çıkardığı yasa ile kuyruğuna 5 Türk Lirası verilmekte olup bu yasanın 2023'3 kadar uzatılmasına karar verildi.

Balon balığının insanlara başka bir tehlikesini anlatırken bile korkunç bir şey aslında, balon balıklarının düz dişleri ile insanın parmağını ağzına alırsa kesebilecek güçte olduğundan insanlar açısında endişe yaratmaktadır.

3315491.jpg

Balon balıklarının yemek seçmemesi ve avcı balığı olmasından kaynaklı yakalamak hiç zor değildir, lakin bu avcılığı ise diğer balık türlerinin neslini tehlikeye sokmaktadır.

Bu yaşadığımız zor karantina günlerinde haberlerde de görüldüğü gibi en başta genelde kıyıdan 40 ile 120 metre arasında olması gerekirken kıyılara kadar gelmişlerdir. Yeniden hatırlatayım Türkiye Cumhuriyet'inin çıkardığı yasa ile kuyruğuna 5 Türk Lirası verilmekte olup bu yasanın 2023'3 kadar uzatılmasına karar verildi.

Okuduğunuz için teşekkürler, sağlıklı yaşamlar dilerim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.