Balık sezonunda iyi bir gelişme yok! Hamsiden sonra o balık da tehlikeye girdi... Balıkçıları bekleyen tehlike

Balık sezonunda iyi bir gelişme yok! Hamsiden sonra o balık da tehlikeye girdi... Balıkçıları bekleyen tehlike

Balık sevenler ve balıkçılar için bu sene kötü geçiyor. Hamsinin avlanma boyutlarının çok altında olması ve av yasağının gelmesinin ardından başka bir balık daha tehlikeye girdi. Sofralara bir daha gelemeyebilir...

Hamsi tehlikeye girince on gün avlanma yasağı gelmişti. Fakat asıl tehlikede olan balık ise İstavritte. Hamsi aylar içinde kendini toparlayabiliyorken İstavrit 4 ya da 5 senede büyüyor. Bu gidişle İstavrit yakın zamanda denizden silinebilir...

Hamsi yasağı uzayacak gibi duruyor.

NTV'ye söyleşi veren Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, hamsiye avlanma boyutunun altında olduğu için verilen on günlük yasağı anımsattı. 18 Ocak'ta bitecek olan yasağın ardından istenilen boyuta ulaşabileceğine ihtimal vermeyen Özkaya, ikinci bir on güne daha gidilebileceğini dile getirdi. 

Bu sezonu kapatırsak seneye 10 liraya yeriz

Özkaya, denizlerde büyük bir avlanma kirliliği olduğunu hatırlatarak, hamsinin de bu sene bu nedenlerle tehlikeye girdiğini açıkladı. Özkaya, bu sene zor büyüyecek olan hamsi için kısa süreli olarak değil, sezonluk yasak konmasını önerdi. Eğer sezon kapatılırsa bu sene kilosunu 30 liraya yediğimiz hamsinin seneye 8 ila 10 liradan satılabileceğini açıklamalarına ekledi. 

İstavrit daha kötü durumda

Özkaya, denizlerimizde sadece hamsini değil, diğer balık türlerinin de tehlikede olduğunu açıklamalarına ekledi. Özkaya, bilinçsiz avlanma ve avlanmaya herhangi bir kısıtlama getirilmemesi neticesinde oluşan tablo ile ilgili olarak artık bir önlem alınması gerektiğine işaret etti. 

İstavrit'in daha geç büyüyen bir balık olduğunu dile getiren Özkaya, hamsi gibi on günlük avlanma yasağı ile istavritin geri getirilemeyeceğini de ekleyerek tehlikenin boyutunu duyurdu.