Balık tezgahlarında büyük tehlike! Yanlış balık yedi canından oldu! Uzmanlar herkesi uyarıyor

Balık keyfiniz zehir olabilir. Yediği yanlış balık yüzünden canın oldu. Yetkililer alarma geçti. Olay Van'da meydana geldi...

Balık tezgahlarında büyük tehlike! Yanlış balık yedi canından oldu! Uzmanlar herkesi uyarıyor
Yayınlanma Tarihi : 05 Ocak 2021 18:52

Balık Zehirlenmesi haberi endişeye yol açtı. Balık zehirlenmesi yanında yenilen süt ve süt ürününden  değil balığın bizzat kendisinden dolayı gerçekleşti. Yetkililer vatandaşları uyarırken güvenilir balıkların avlanması ve güvenilir olan balıkçılardan balık alınması konusunda uyardılar. Dikkatsizlik Van'da 1 kişiyi canından ederken 1 kişiyi ise hastanelik etti. İşte olayla ilgili tüm bilgiler

Balık uzmanlar tarafından özellikle kış aylarında yenilmesi önerilen bir besindir. Van'da balıkçı arkadaşıyla birlikte pişirdikleri balon balığını yiyerek zehirlenen K.I isimli fırıncı tedavi görmüş olduğu hastanede vefat etti.

Konuyla ilgili olarak İHA bir haber yayınladı. Olayla ilgili bilgiler aktarıldı... Geçen günlerde su ürünlerini satmakta olan bir balıkçı kaya balığına benzetmiş olduğu balon balığını fırıncı arkadaşıyla birlikte pişirip yedi.

Pişirmiş oldukları balon balığını yiyerek zehirlenen balıkçı ile fırıncı hemen çevredekilerin yardımıyla hastaneye yatırıldılar.

Balon balığını yiyip ve zehirlenen K.İ isimli vatandaş tedavi görmüş olduğu hastanede vefat etti. Diğer balıkçısının ise tedavisi sürüyor.. 

Van’da balıkçı arkadaşıyla birlikte pişirdikleri balon balığını yiyerek zehirlenen K.İ. isimli fırıncı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

ÖLÜM SONRASI BİLGİLENDİRME

1 Vatandaşın ölümüyle sonuçlanan balık zehirlenmesinin sonrasında  Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, il genelinde perakende ve balık tezgahlarında yapılan su ürünleri denetimleri esnasında zehirli balon balığı konusunda vatandaşlara ve esnafa bilgilendirmelerde bulundular... 

Yapılan bu denetim sonrası Balıkçılık ve Su ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir'in de katılımıyla yapılan incelemelerde, balıkların avlanabilir asgari boyları, balıkların tazeliği kontrol edilerek, son zamanlarda ülkede görülen zehirli balon balığı konusunda balıkçılara uyarılarda bulunuldu..

Van'daki satış yapan balıkçılar ise, balon balığının bir deniz canlısı olduğunu, Van Gölü'nde yaşamadığını belirterek, daha çok kaya balığına benzeyen zehirli balon balığına dikkat edilmesi gerektiğini açıkladılar öte yandan Balıkçılar, vatandaşların deniz ürünlerini güvenilir balıkçılardan satın almaları konusunda da çağrıda bulundular..