• BIST 99.326
  • Altın 236,910
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 10 °C

Balıkesir'de Bahriye Üçok Anıldı

Balıkesir'de Bahriye Üçok Anıldı
Bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren Doç. Dr. Bahriye Üçok ölümünün 26. yılında CHP Balıkesir İl Kadın Kolları tarafından anıldı.

Bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren Doç. Dr. Bahriye Üçok ölümünün 26. yılında CHP Balıkesir İl Kadın Kolları tarafından anıldı.

Doç. Dr. Bahriye Üçok'u katledilişinin 26. yılında CHP Balıkesir İl Kadın Kolları tarafından anıldı. CHP Balıkesir İl Kadın Kolları Başkanı Sabriye Yiğit yaptığı açıklamada Üçok'un hayatından kesitler okudu. Üçok'un 1971 yılında Senatör seçildiğini belirten Yiğit "Böylelikle aktif siyasi yaşama atılarak, 5 yıl boyunca Cumhuriyet Senatosu Divan Üyeliği yaptı. Daha sonra siyasi tercihini CHP den yana kullanan Bahriye Üçok 1977 de CHP'ye katıldı. 12 Eylül'den sonra kurulan Halkçı Partinin 1983'te kurucu üyesi oldu ve bu partiden Ordu milletvekili olarak TBMM'ne girdi. 1986 dan itibaren Sosyal Demokrat Halkçı Parti üyesi oldu ve 1990 Eylül'ünde bu partinin Parti Meclisi Üyesi seçildi. Laikliğin savunucusu ilahiyatçı denilen Bahriye Üçok, 6 Ekim 1990 günü Çankaya'daki evine özel bir kargo şirketiyle yollanan, göndericisinin İlmi Araştırmalar Vakfı göründüğü kitap paketini 16.30 da aldıktan sonra kapısının önünde paketi açmaya çalışırken içine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı. Ancak ameliyata bile alınamadan 71 yaşında hayatını kaybetti. Bahriye Üçok katledildiği günlerde partisi için laiklik raporu hazırlamaktaydı. Üçok katıldığı toplantılarda sık sık laiklik,kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuştur. Özellikle "Laiklik ve Kadın Hakları" üzerine yazıları ve söylemleri olan "Laikliğin Savunucusu İlahiyatçı" denilen aydın din bilgini Doç. Dr. Bahriye Üçok'u ölümünün 26. yılında sevgi, saygı, rahmet minnet ve kaygıyla anıyoruz. Cinayeti işleyenleri, azmettirenleri ve çeyrek yüzyıldır aydınlatmayanları da şiddetle kınıyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim