Arnavutluk'tan Ukrayna'nın Savaş Yükünü Azaltacak Milyonluk Yardım

Batı Balkan ülkesi Arnavutluk'ta Bakanlar Kurulu, 24 Şubat'tan bu yana Rusya ile kıran kırana mücadele eden Ukrayna'ya 1 milyon avro değerinde yardım paketini onayladı.

Arnavutluk'tan Ukrayna'nın Savaş Yükünü Azaltacak Milyonluk Yardım
Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2022 18:00

Rusya'nın Ukrayna topraklarında girdiği 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana, Ukrayna'yı desteklemeye devam eden Arnavutluk'tan bir yardım daha geldi. Arnavutluk, Rusya ile savaşan Ukrayna'ya 1 milyon avro destek ödemesinde bulunacak.

Anadolu Ajansı'ndan Fatjon Cuka ve Dzihat Aliju'nun haberine göre; Arnavutluk hükümetince onaylanan karara göre, Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından Ukrayna hükümetine 1 milyon avro tutarında insani mali yardım sağlanmasına karar verildi.

Bu kapsamda Arnavutluk da 100 günden fazla Rusya'ya karşı savaşan Ukrayna'ya yardım eden ülkeler listesine katılacak.

Mayıs ayında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Arnavutluk Meclisi Genel Kurulu'nda yapılan özel oturumda, video konferans yoluyla milletvekillerine hitap etmişti.

Daha önce Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını kınayan Arnavutluk, Ukrayna halkıyla dayanışmasını ifade etmişti. Arnavutluk, Rusya'ya yaptırımlar uygulama konusunda da Avrupa Birliği (AB) ile aynı safta yer almıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı