Balkanlıoğlu: “Uyuşturucu Şebekesini Çökerttik”

Balkanlıoğlu: “Uyuşturucu Şebekesini Çökerttik”

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu il genelinde uyuşturucu satıcılarına ve ticaretini yapanlara yönelik mücadelenin tüm hızıyla devam ettiğini belirterek,...

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu il genelinde uyuşturucu satıcılarına ve ticaretini yapanlara yönelik mücadelenin tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, "Uyuşturucu ticareti yapanların şebekesini çökerttik" dedi.

Uyuşturucu ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali İrfan Balkanlıoğlu Başkanlığında yapıldı. Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Vali Yardımcıları Ekrem Yaman, Ahmet Arık, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, İl Sağlık Müdürü Dr.İsmet Kolomuç, Ordu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Mithat Kıvrak, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Çetin Gündoğdu, ilgili daire müdürleri ve kurul temsilcileri katıldı.

Uyuşturucuyla, aynı terörizmle mücadele gibi mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Balkanlıoğlu, Ordu'da uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalara değindi.

"Şebekeyi çökerttik"

2016 yılında Ordu il genelinde 518 operasyon yapılarak 711 kişinin yakalandığını ve bunlardan 37'sinin tutuklandığını belirten Vali Balkanlıoğlu, çalışmaların 2017 yılı içerisinde de devam ettiğini dile getirdi. Vali Balkanlıoğlu şunları söyledi:

"Bu yıl içerisinde 157 operasyon yapılmış ve işin tam can alıcı noktalarına temas edilmiş ki, il genelinde 43 kişi şu anda tutuklanmış. Ünye'de 36 kişi hakkında işlem yapıldı bunlardan 31'i tutuklandı. Dolayısıyla şebekeleri dağıtılmış oldu. Bu konuda vatandaşların uyarılmasının yanı sıra satıcılar konusunda da ihbar mekanizmaları çok önemli. Vatandaşın emniyetle, güvenlik güçleriyle işbirliği yapmalarında sayısız fayda var. Bölgemiz yağışlı ve bitkili yetiştirmeye uygun olduğu için bazen ağaçların arasında, orada burada esrar yetiştiriyorlar. Bazen jandarmalarımız devriye gezerken ya da vatandaşların ihbarıyla, çeşitli uyuşturucu maddeleri ele geçiriliyor ve imha ediliyor" dedi.

"Okul çocuklarının elinde sigara var"

Ordu'da uyuşturucu ile mücadelede daha çok gayret gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Balkanlıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bölgemizde gençlerimiz risk altında. Ortaokul çocuklarının ellerinde sigara görüyorum ve ben çok üzülüyorum. Uyuşturucuya geçişte, sigaranın çok önemli bir köprü olduğunu söylüyorlar. Uyuşturucu kullanamaya davet eden kişiler genelde sevimli tipler olduğunu görüyoruz. Bu konularda dikkat etmek lazım. Uyuşturucuyla ilgili velileri, aileleri, çocuklar bilinçlendirirken bunlara dışarıdan uyuşturucuyu temin eden kişiler de var. Bunun göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bu kişiler çocukların uyuşturucuya müptela olması için bir çaba içerisindeler. Önce bir müşteri kitlesi oluşacak ki, talep oluşsun, o talebe uygun mal getirsinler. Talep olmadan buralarda pazarlamak zor. Bundan dolayı pahalı olan uyuşturucu maddeleri bile, müptela kitlesi oluşturmak için önce ücretsiz ya da az ücretlerle verip insanları alıştırıyorlar. Parası olmayanları da pazarlayıcı durumuna getirmek için bir takım tekliflerde bulunuyorlar. Bunu sadece emniyet ve jandarmanın işi olarak görmek son derece yanlış. Emniyet güçleri suçluyla mücadele ediyor ama suçla mücadele etmek çok geniş bir kavram. Bundan dolayı sevil toplum örgütlerinin, okul aile birliklerinin, okul idarecilerinin, bütün sağlık kuruluşlarının, diyanetin, milli eğitimin ve bu konuda herkesin bu vatan için sorumlu hissetmesi lazım. Uyuşturucu madde sadece ve sadece uyuşturucu kullananlar ile onların ailelerini ilgilendiren bir sorun değil, herkesi ilgilendiriyor. Memleketimiz geleceği açısından herkesin birbiriyle iletişim ve işbirliği halinde bu illetle mücadele etmesi lazım. Her konuda duyarlı olmak ilgili ve bilgili olmak şart. Ordu'da rakamlar düşük, çok çok iyiyiz ama uyanık olmakta ve hiç olmaması için çabalamakta fayda var."

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.