Bamya Tohumu Hakkında Bunları Duymamıştık! Meğer Bamyanın İçindeki Tohumlar...

Bamya Tohumu Hakkında Bunları Duymamıştık! Meğer Bamyanın İçindeki Tohumlar...

Sağlığa oldukça faydalı olan bamyanın yemeği epey lezzetli oluyor. Ancak bamyanın içerisinde bulunan beyaz tohumların da ayrı bir etkisi bulunuyormuş. Daha önce bilinmiyordu ancak bamya içerisindeki tohumlar...

Bamya yemek için bir sebebimiz daha oldu. Meğer bamyanın içerisindeki tohumlar şifa kaynağıymış!

Sayısız faydası var

Bamya tohumlarının yararlarını daha önce bilmiyorduk. Ancak bamya tohumlarında bol miktarda lif bulunmaktadır. Yani bamya tohumları tüketilerek hem midenin hem de bağırsakların düzenli çalışmasına destek olunabilir. Diğer yandan bamya tohumları içerisinde bulunan epikateşin, prosiyanidin, kuersetin gibi bileşenler şeker hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. 

Kolesterolü düzenliyor...

Bamya tohumlarındaki bileşenler sayesinde kolesterolünüzü normal seviyede tutmanız mümkün. Bunun yanında bu mucize tohumlar böbreklerde ve karaciğerlerde meydana gelebilecek hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır. Kansere karşı da bir etkisi olan bamya tohumlarının tümör hücrelerinden koruduğu ispatlandı. Özellikle kolon kanserine karşı olan etkileri araştırılmaya devam ediliyor.

İçinde yok yok

Kabızlık ya da ishal fark etmeksizin bağırsak problemlerini düzelten bamya tohumlarında pek çok bileşen bulunur. İçerisindeki B, C ve K vitaminleri, kalsiyum ve potasyum mineraller sayesinde çok zengin bir besin haline gelen bamya tohumunda özellikle C vitamini içeriği ile cildi güzelleştirir. Sinir sistemlerindeki rahatsızlıklara karşı bamya tohumunda bulunan B vitamini etkili olurken, K vitamini de kan pıhtılaşmasına yardımcı olmaktadır. 

Bamya tohumunun en çok merak edilen özelliği ise zayıflatıp zayıflatmadığıdır. Bamya tohumunda yer alan lifler mide ve bağırsak hareketini desteklediği için kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ancak sadece bamya tohumu ile işin bitmediğini bilmek gerekiyor. 

Bamya tohumu nasıl tüketilir?

Bamya tohumlarını tek tek yutmak zor olabilir. Ancak tohumları ayıkladıktan sonra öğütücünüzle ezerek de lapa hale getirip yutabilirsiniz. 

İsterseniz bu ezmiş olduğunuz bamya tohumlarını bal, zeytinyağı ya da yoğurt gibi besleyici gıdalarla kullanabilirsiniz. Diğer yandan bu tohumları toz haline getirmek de mümkündür. Toz halindeki bamya tohumlarını çay olarak bile demleyebilirsiniz. 

Ya da suyunu direkt olarak d a içebilirsiniz. Bunun için önceki geceden bamya tohumunu bir bardak suya atın. Bardağın üzerine toz kaçmaması için bir şeyle örtün. Ertesi gün bu suyu içebilirsiniz, yumuşayan tohumları da yemek kolaylaşacaktır.