Bankalardan Milyonlara Kötü Haber! Havale ve EFT Zammı İsyan Ettirdi

Bankalardan Milyonlara Kötü Haber! Havale ve EFT Zammı İsyan Ettirdi

Çok sayıda banka Havale ve EFT ücretlerinde zam yapacak. Gelen karar tepkiye yol açtı..

Günümüzde çok sayıda vatandaş bankaya gitmek yerine ATM veya internet bankacılığını kullanmakta.

Yaşadığımız çağ içerisinde bankacılık sektörü çok büyük bir yenilik içerisinde olsa da hala en çok tercih edilen sektör olma özelliğini taşımakta para transferi konusunda.

Çok sayıda vatandaş BİTCOİN gibi kripto para birimlerine yöneliyor olsa da bankalar hala vatandaşların vazgeçilmezi durumunda.

Bankalarda en çok kullanılan işlem ise Havale ve EFT gibi alanları oluşturuyor. Gelen bir son dakika haberi vatandaşları kızdıracak türden oldu.. İşte ayrıntılar..

Bugün ParaMedya'nın internet sitesinde yayımlanan bir habere göre, bankaların Elektronik Fon Transferi (EFT) ve Havalelerden almış olduğu tüm ücretlere yüzde 14,6 oranından zam geldi. Yapılan bu zam, yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranına göre uygulanmış. Bazı bankalar uygulanan bu zammı hemen işleme alırken, bazılarının ise gelecek haftadan itibaren uygulayacağı aktarıldı.

Zammı Uygulayan İlk Banka O Oldu

Yeni zamlı EFT ve Havale tarifini hemen uygulayan banka, Burgan Bank oldu. Zam uygulamasıyla diğer bankaların önüne geçen Burgan Bank, bugün saat 17.00 itibariyle tüm müşterilerine SMS yoluyla ulaşarak, 15 Şubat 2021 tarifinden itibaren geçerli olacak EFT ve Havale ücretlerine uygulanan %14.6'lık zammın haberini verdi. 

Diğer Bankalar da Zam Yapacak Mı?

EFT ve Havale ücretlerine getirilen %14.6'lık zammı diğer bankaların ise gelecek haftadan itibaren uygulamaya koyacağı belirtiliyor. Yasal düzenlemelere bakıldığında, bankaların Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında zam yapma hakkı var.

İlgili Haberler