Baş Ağrısı ve migreni tetikleyen yiyecekler. Peki Baş ağrısı ve migren nasıl geçer. Çözüm...

Baş Ağrısı ve migreni tetikleyen yiyecekler. Peki Baş ağrısı ve migren nasıl geçer. Çözüm...

Migren rahatsızlığı olanlar bilir ki migren ağrısı tuttuğunda hayat çekilmez bir hal alır. Migrene çözüm bulamasak da sizleri rahatlatacak birkaç önerimiz var.

Migren ağrısı dünyanın en dayanılmaz ağrıları arasına girebilir. Başladığı anda ne kadar süreceği bilinmeyen migrenin çeşitli türleri vardır. Her insanda farklı şekilde ortaya çıkan migreni hafifletmek için yemekten kaçınmanız gereken besinleri derledik.

Tiraminin maddesi, insan sağlığı açısında zararlı bulunan maddelerden ancak bu madde yediğimiz besinlerin içeriğinde de bulunuyor. Zararın farkına varmasa da migren hastaları için süreç oldukça sancılı geçebiliyor. Bu sebeple tiraminin maddesinin migren hastaları üzerinde ne gibi etkileri olduğuna dair çalışmalar yapılıyor.

1950'lilerden günümüze yapılan çalışmalar migrene çözüm bulamasa da en azından hafifletecek çözümler bulmayı hedefliyor. yapılan araştırmalar neticesinde katılımcı deneklere bazı besinleri tükettiklerinde ağrılarının tetiklenip tetiklenmediği sorulmuş ve bunun sonucunda bir kanısına varılmıştır. 200 kişi ile yapılan bu çalışmaya göre migren hastalarının tüketirken dikkatli olması gereken besinler şöyle: 

Araştırmaya göre; sosisli sandviç ve peynir, probleme neden olan gıdaların başında yer alıyor ancak bununla sınırlı değil elbette. Bayatlamış tavuk eti, bayatlamış peynir, fıçı bira, kurutulmuş ya da fermente edilmiş et, sosis, kırmızı şarap, lahana turşusu ve soya sosu içinde fazlasıyla tiraminin bulunduran ürünlerden.

Migreni tetikleyen besinler:

  1. Bayatlamış-küflenmiş peynir: 200 katılımcıdan 126'sı bu şekilde bayatlamış ve küflenmiş peynir tükettiklerinde migren ağrısının tetiklendiğini belirtmiş. 
  2. Turunçgiller: Özellikle ekşi meyveler migren atağınızı tetikleyebilir. Katılımcılardan %11'i turunçgillerden herhangi birini tükettiğinde etkilendiğini söylemiş.
  3. Soğuk Yiyecekler: Dondurma veya buzlu tüketilen içecekler migreninizi harekete geçirebilir. 
  4. Gluten: buğday, çavdar, arpa gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Bunları tüketirken glutensiz olanlara yönelmeniz sizin için daha iyi olacaktır.
  5. Kafein: gün içerisinde fazla tüketilen kafein baş ağrınızı artıracaktrır.
  6. Alkollü içecekler: Pek çok insan kırmızı şarabın migrene neden olabileceğini biliyor, ancak fıçı bira gibi diğer alkollü içeceklerin de baş ağrısı yaptığı belirtiliyor. 

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler