• BIST 105.520
 • Altın 379,423
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 21 °C

Başbakan Davutoğlu'ndan Tahir Elçi Açıklaması!

Başbakan Davutoğlu'ndan Tahir Elçi Açıklaması!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'da çıkan çatışmanın ortasında kalan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve bir polis hayatını kaybetmesine ilişkin, "Bu olay, mutlak suretle aydınlatılacaktır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı. Davutoğlu, Diyarbakır'da çıkan çatışmanın ortasında kalan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve bir polis hayatını kaybetmesine ilişkin, "Diyarbakır'da gerçekleşen bir terör saldırısı ve arkasından Sayın Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesi ve bir polisimizin şehit edilmesi hepimizi derinden üzmüştür.

Her şeyden önce, şehit polisimiz Ahmet Çiftaslan'a Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'ye Allah'tan rahmet diliyorum. Biraz önce, Sayın Tahir Elçi'nin eşi Türkan Hanım'la görüştüm, bizzat taziyelerimi ilettim. Yine, Sayın Ahmet Çiftaslan'ın eşi Dilek Hanım'la görüştüm, ona da taziyelerimi ilettim. Ayrıca, Baro Başkanı Sayın Feyzioğlu ile de görüşüp kendisiyle hem olayı değerlendirdik, hem de tüm baro başkanlarına taziyelerimi iletmesini kendisinden rica ettim. Biraz önce, İçişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız ve Emniyet Genel Müdürümüzden olayla ilgili bilgi aldım. Bütün soruşturma sürüyor, ancak şu ana kadar ulaşan bilgiler itibarıyla Sayın Tahir Elçi bir tarihi miras olan 4 ayaklı minarenin zarar görmesi üzerine bir açıklama yaparken ki kendisi bu açıklama itibarıyla da ve bir olumlu çağrı yapacağı düşüncesiyle bir basın açıklaması yaparken aynı anda bir araç içinden polislere teröristler bir saldırıda bulunuyorlar. Bir polisimiz şehit oldu, bir polisimiz ağır yaralandı. İki olay arasında 100 metre kadar bir mesafe var. Dolayısıyla, bu çatışma esnasında Sayın Tahir Elçi de hayatını kaybetti" ifadelerini kullandı.
"İKİ İHTİMAL SÖZ KONUSU"
"Bu olay, mutlak suretle aydınlatılacaktır" diyen Davutoğlu, "Bizim dönemimizde faili meçhullere izin vermeyiz. İki ihtimal söz konusu. Bu terör saldırısı sonrasında, Sayın Tahir Elçi'ye dönük bir suikast gerçekleşmiş olması. Böyle bir durum varsa mutlaka araştırılarak kim bunu yapmışsa ortaya çıkartılacaktır ama kim yapmış olursa olsun hedef açıktır. Hedef sadece Tahir Elçi değil, Türkiye'dir. Teröristlerin polislerimize saldırmasıyla Tahir Elçi'nin öldürülmesi de ikisinin de hedef aynı 'Türkiye'deki barış ve huzur ortamına dönük bir saldırıdır'. İkinci ihtimal ise, teröristlerin saldırısı sonrasında ortaya çıkan ki 100 metre mesafede çift yönlü olarak da polisimizin de bu kalabalığı koruma saikiyle teröristlere karşı ateş açması söz konusu.

Bu iki ateş arasında Sayın Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesi. Böyle bir durum varsa bu da balistik incelemeler neticesinde ortaya çıkar ve kesinlikle şeffaf bir şekilde kamuoyumuzla paylaşılır. Hiçbir şekilde, bu konunun üstünün örtüleceği ya da bu konuda bazı gizli unsurların olduğu ve bu varsayım üzerinden toplumumuzu, Diyarbakır'daki vatandaşlarımızı tahrik etmeye çalışanlara buradan açık ve net bir şeklide söylüyorum, 'Biz faili meçhullere izin vermedik, vermeyiz'. Ancak, bu olaylar üzerinden eğer Türkiye'de yeni bir kargaşa ortamı çıkartılmak istenirse buna da kayıtsız kalmayız" ifadelerini kullandı.


"ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA SÜRATLE YAPILACAK"
İçişleri Bakanlığı'ndan iki Emniyet Başmüfettişi, iki başmüfettiş, Adalet Bakanlığı'ndan bir müşteşar yardımcısı ve Genel Müdürün olay yerine intikal etmek üzere talimatlandırıldığını söyleyen Davutoğlu, idari ve adli soruşturmanın süratle yapılacağını ifade etti. Davutoğlu, olayın en kısa sürede aydınlatılması üzere çaba gösterileceğini ve Diyarbakır'daki vatandaşların olayın sukunetle aydınlatılmasını beklemesi konusunda çağrıda bulundu. Olayın aydınlatılmaya çalışıldığını anlatan Davutoğlu, ilk saldırının teröristlerin polislere araç içinden yaptığı saldırı olduğunu belirterek, olayın detaylı bir şekilde araştırıldığını söyledi.

İHA

Diğer Haberler
 • 0212 659 68 32 numarası kime ait? Nerenin numarası11 Nisan 2020 Cumartesi 17:23
 • Tatilinizde Ev Kiralamanın Tüm Avantajlarını Yaşayın..06 Nisan 2020 Pazartesi 19:36
 • Yüzbinlerce genci ilgilendiren gelişme! KYK borçları silindi mi?30 Mart 2020 Pazartesi 21:51
 • Kredi Nedir?11 Mart 2020 Çarşamba 17:48
 • Hasta Bakıcı Görevleri Nelerdir?.02 Mart 2020 Pazartesi 16:37
 • 0212 659 7783 numaralı telefon nereye ait?22 Şubat 2020 Cumartesi 17:39
 • 0 850 724 0 724 numarası nereye ait17 Şubat 2020 Pazartesi 03:41
 • ​444 0 202 nerenin numarası?17 Şubat 2020 Pazartesi 03:37
 • ​444 0 724 nereye ait numara?17 Şubat 2020 Pazartesi 03:35
 • ​444 0 444 numaralı telefon nereye ait17 Şubat 2020 Pazartesi 03:33
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim