• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 11 °C

Başbakan Yardımcısı Türkeş: “Cumhurbaşkanlığı Sistemi, Yarınlarda Türkiye’nin Daha İyi Yönetilmesi İle Alakalıdır”

Başbakan Yardımcısı Türkeş: “Cumhurbaşkanlığı Sistemi, Yarınlarda Türkiye’nin Daha İyi Yönetilmesi İle Alakalıdır”
Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi'nde gençlerle bir araya gelerek, "Cumhurbaşkanlığı...

Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi'nde gençlerle bir araya gelerek, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konulu bir konferans verdi. Türkeş, Konferansta, "Cumhurbaşkanlığı sistemi, yarınlarda Türkiye'nin daha iyi yönetilmesi ile alakalıdır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında bilgi veren Türkeş, "'Seçilmiş cumhurbaşkanı daha fazla hak niye talep ediyor" diye bir tartışma var. Böyle bir şey var mı? Bakıyorum bana göre yok. Ama kamuoyunda bu yaygın halde işleniyor. Bunu bu kadar basit ve insanlar ile kaim düşünmemeniz lazım. Öyle bakmamanız lazım. Buradaki mesele tamimiyle yönetim metotlarıyla ilgili onlarca yıldan beri süre gelen bir tartışmanın bugün evrilerek geldiği bir noktadır. Nedir bu? Batıdan almışız cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte o dönemki dünyadaki yaygın uygulama çift kamaralı sistem bir senato ve bir millet meclisinin olduğu artı cumhurbaşkanlığını devlet temsilini daha formalite durumuna getiren bir cumhurbaşkanlığı ve icrayı başbakana yani seçilmiş birine yetkiyi verme yöntemi. Niye bunu yaptık o zaman? O günün şartlarında, çağın şartları içerisinde doğru yöntem oydu" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi'nin gelecek yıllarda Türkiye'de oluşabilecek yönetim sorunlarına çözüm olacağını ifade ederek, "Meclisteki kısmını tamamladık. Başından beri dediğimiz mecliste 367 oy olursa halka mutlaka sorarız, dedik. Halka sormak üzerede bu gün Cumhurbaşkanlığı Sistemini, 18 maddeyi referanduma getiriyoruz. Peki bu anayasadaki bütün meseleleri çözer mi? Hayır çözmez. Daha önce de anayasa tartışmaları vardı. 42 madde üzerinden 4 siyasi parti uzlaşmıştı. Bunları tekrar gündeme getirelim. Bu pakete koyalım dedik. MHP istemedi. Dedi ki, onlar ayrı diğer partilerin katılımı oldu dedi. O zaman kişisel haklarla ilgili anayasada çalışılması gereken konular var. Onları da ileriye bıraktık. Bu gün bundan sebep bir halk oylamasına gidiyoruz. Bugünün problemi değil. Bu günün meselesi değil. Bugüne çözüm getirecek bir şey de değil. Yarın ile alakalıdır. Yarınlarda Türkiye'nin daha iyi yönetilmesi ile alakalıdır. İkili bir sistem var. Şimdi cumhurbaşkanını halk seçiyor. Bir de halkın seçtiği bir başbakan var. Otomatikman bir ikili sistem çıkıyor. Bunu teke indirmek lazım. Halk devleti temsili konusunda cumhurbaşkanını seçmeye başladıktan sonra halktan bu hak geriye alınamaz. O zaman bu sistemi tekleştirmek lazım. Bu buna çözüm getiriyor" şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim