• BIST 83.675
  • Altın 250,102
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 26 °C

Başbakan Yıldırım: Avrupa'yı Uyarıyorum, İç İşimize Karışmayın

Başbakan Yıldırım: Avrupa'yı Uyarıyorum, İç İşimize Karışmayın
Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin iç meselesi olan bu halk oylaması konusunda Avrupa'yı uyarıyorum. İç işimize karışmayın, kendi işinize bakın. Herkes yerini yurdunu bilsin." dedi

KARAMAN (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım, anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin partisince Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Yıldırım, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına 19 gün kaldığına işaret ederek, "Şimdi 'hayır' türküsünü söyleyenler, baktı ki millet bunlara aldırış etmiyor, 'evet' demeye karar vermiş, telaşlandılar. Ne diyeceklerini, ne yapacaklarını şaşırdılar." dedi.

'Ağzından çıkanı kulağı duymuyor'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Yıldırım, şunları kaydetti:

"Gün görmemiş yalan var bunda. Bu sabah diyor ki 'Sadece cumhurbaşkanı, vali, büyükelçi bu değişiklik olursa Türk bayrağı taşıyacak, başka kimse taşımayacak.' Şu bayrakları bir kaldırın da Kılıçdaroğlu görsün. Bu bayrağa laf edenin, bu bayrağa göz dikenin canına okur Karaman. Bu ezanlar dinmez, bu bayrak inmez. Her şeyimiz bu. Bu bayrağa laf edemezsiniz. Ağzından çıkanı kulağı duymuyor.

Aşağı mahallede bir yalan söylüyor, yukarı gelmeden unutuyor, tekrar bir yalan söylüyor. Hem 'evet' diyenlere 'vatan haini' diyeceksin hem de kalkıp 'hayır diyenler şöyle böyle deniyor.' diye istismar şovları yapacaksınız. Sen önce meydanlara çık, 'evet oyu verenler haindir.' cümlesinin hesabını ver. İşi gücü milletin faydasına olmayan işlerle uğraşmak, kafa karıştırmak. 82 model, darbe mahsulü bir anayasaya sımsıkı sarılmış. Her tarafı dökülen bu anayasayla Türkiye'nin geleceği inşa olur mu? Darbecilerin anayasasıyla gençler geleceğini inşa edebilir mi?"

Yıldırım, "İstedikleri kadar 'hayır' desinler, istedikleri kadar karşı çıksınlar. Kılıçdaroğlu yedi seçimdir eve eli boş dönüyor. Bu sefer de aynısı olacak." diye konuştu.

'Yeni sistemle beraber artık şeytan taşlamak yok'

Başbakan Yıldırım, 14 yıldır millete hizmet ederken, bir yandan da şeytan taşladıklarını belirterek, "Şeytan taşlamadan vakit kaldığı zaman da yollar, hastaneler yapıyoruz, milletin gönlünü yapıyoruz. Yeni sistemle beraber artık bunlar bitiyor, şeytan taşlamak yok. Engelli koşu yok. Artık engelsiz koşu var. Belirsizlik ortadan kalkıyor. Cumhurbaşkanı-başbakan anlaşmazlığı diye bir şey kalmıyor. Çünkü sistem değişiyor, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geliyor. Gücü sandıkta siz belirliyorsunuz." dedi.

'Anayasayla da taçlandırıyoruz'

Yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile bugüne kadar gerçekleştirilen projelere yönelik eleştiriler yapıldığını ifade etti.

Başbakan Yıldırım, "Bunların sicili bozuk. Marmaray'ı yapacağız, karşı çıkıyorlar. Üçüncü havalimanını yapıyoruz, yine 'hayır', Avrasya Tüneli'ni yapıyoruz yine 'hayır', dünyanın 3. büyük köprüsünü yapıyoruz, yine 'hayır', İstiklal Tüneli'ni yapıyoruz, ona da 'hayır', şehir hastanelerine, otoyollara, bölünmüş yollara, hızlı trenlere 'hayır'. Bunlardan hayır gelir mi? Şimdi, yeni anayasa yapıyoruz, ona da 'hayır' diyorlar." dedi.

'Rütbeye göre adalet olmaz'

Başbakan Yıldırım, kuvvetler ayrılığının en net şekilde ortaya konduğunu vurgulayarak, "Yani, Meclis işini yapacak, hükümet işini yapacak, yargı da işini yapacak. Yargı, hem bağımsız oluyor hem de tarafsız oluyor." dedi. Yargıda birliğin sağlanacağının altını çizen Yıldırım, asker için ayrı, sivil vatandaş için ayrı yargının olmadığını söyledi.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Yargı, adalet herkes içindir, rütbeye göre adalet olmaz. Artık bu değişiklikle Meclis, daha güçlü hale geliyor. Meclis yasaları yapıyor, milletvekilleri yasaları yapacak ve cumhurbaşkanının kuracağı hükümet icraat yapacak, proje yapacak, vatandaşa verdiği sözleri bir bir yerine getirecek. Sizin vekilleriniz, hükümeti denetleyecek. Milletvekilleri, artık cumhurbaşkanı yardımcılarına ve bakanlara istedikleri soruyu soracak, yöreleriyle ilgili problemlerini aktarabilecek ve 15 gün içinde de bunun cevabını verecek.

Kılıçdaroğlu, bunu da çarpıtıyor. Diyor ki 'Milletvekilleri soru soramayacak.' Bu kadar olmaz. Erzurumlu pehlivan eğer duysa bunu pataklar. Bundan böyle, teklifleri milletvekili verecek. Daha hesap verir bir yönetim için cumhurbaşkanı yardımcıları, her türlü yaptıkları işten dolayı sorumlu olacak ve hesap verecek. Yeni sistemde cumhurbaşkanı hem yetkili hem sorumlu oluyor. Şu anda yetkili, sorumlu değil. İşte yeni anayasanın özelliği, millete hesap vermeyi getiriyor. Oyu veren, hesabı da sorar."

'Sabrınız taşmasın cevabınızı 16 Nisan'a saklayın"'

Yıldırım'ın, Avrupa'nın 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması sürecindeki tutumuna ilişkin sözleri üzerine miting alanındaki kalabalıktan "Avrupa şaşırma sabrımızı taşırma" sloganları atıldı.

"Sabrınız taşmasın, cevabınızı 16 Nisan'a saklayın." diyen Yıldırım, Türkiye demokratikleşme yolunda mesafeler katettikçe, Avrupa'nın bazı ülkelerinde ırkçı söylemlerin gün geçtikçe artmaya başladığını söyledi.

"Erdoğan düşmanlığı"nın moda olduğunu ifade eden Yıldırım, "Terör örgütlerinin, PKK'nın, FETÖ'nün adamları rahatça 'hayır' propagandası yapıyor, 'hayır, hayır' diye sokak sokak dolaşıyor, bölücübaşının posterlerini taşıyor ama 'evet' demek yasaklanıyor. Bunun adı düpedüz ırkçılıktır." değerlendirmesinde bulundu.

'İç işimize karışmayın, kendi işinize bakın'

Yıldırım, Türkiye'nin hiçbir ülkeyle hiçbir alıp veremediğinin olmadığına vurgu yaparak, Türkiye'nin meselelere sağduyuyla yaklaşırken, inatla kriz çıkarmaya çalışanlara bu milletin "eyvallah" etmeyeceğini söyledi.

Türkiye'yi AB'nin 54 yıldır oyaladığını belirten Yıldırım, "Bize bir kaybettirir ama Avrupa Birliği'ne daha çok kaybettirir. Onun için Türkiye'nin iç meselesi olan bu halk oylaması konusunda Avrupa'yı uyarıyorum. İç işimize karışmayın, kendi işinize bakın. Herkes yerini yurdunu bilsin. PKK'ya eylem yaptırmak size mi düştü? FETÖ'cülere kol kanat germek size mi düştü?" değerlendirmesini yaptı.

Muhabir: Sinan Uslu,Mehmet Tosun,Aynur Ekiz,Enes Duran,Sinan Uslu,Mehmet Çetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim