• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 12 °C

Başbakan Yıldırım: Hani Nerede Demokrasi, Hani Nerede İnsan Hakları?

Başbakan Yıldırım: Hani Nerede Demokrasi, Hani Nerede İnsan Hakları?
Başbakan Yıldırım, "Bizde demokrasi var da Avrupa'da son zamanlarda demokrasiden eser yok. Hani nerede demokrasi, hani nerede insan hakları?" dedi

GÜMÜŞHANE (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması kapsamında, partisince Atatürk Caddesi'nde düzenlenen mitingde halka hitap etti.

"Dağın karnından geçiyor"

"Değerli Gümüşhaneliler, siz tabela projesi nedir bilir misiniz?" diye soran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu dağın tepesinden geçen bin 700 metrelik Zigana Tüneli'ni hatırlayın. Temeli 1975'te atılmış. 80 bir şey yok, 82 yok, 85 yok, 89 yılında tam 14 yılda bitmiş ama biz bugün Zigana tünelinin temelini attık. Öyle dağın boynundan değil, dağın karnından geçiyor 15 kilometre. Bu tünel bitince ne olacak biliyor musunuz? Gümüşhane'den Trabzon Havalimanı'na 40 dakikada gideceksiniz. Ne zaman bitecek? Temel attık, tarihi de verdik, aklınızın bir köşesine yazın 29 Ekim 2019'da. Zigana Tüneli 30 kilometreyi 4 yılda bitiriyoruz. Bin 700 metreyi 14 yılda bitiremeyen bir Türkiye'den, 30 kilometre tüneli 4 yıla sığdıran bir Türkiye var artık. Bu sizin, AK Parti iktidarı sayesinde. Eski dönemlerde proje yapmak isteyenler arazinin önüne bir tabela koyar, çeker giderdi. İş deseniz yok, icraat deseniz yok, yatırım deseniz hiç yok. Biz AK Parti olarak bu tabelacılığı bitirdik. Tabela projeciliğini tedavülden kaldırdık. Yerine büyük projeleri getirdik. Yavuz Sultan Selim, Osman Gazi Köprüsü'nü yaptık, hızlı treni yaptık, dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. 'İmkansız' denen Marmaray'ı yaptık, denizin altından tünelleri geçirdik, yetmedi yanına bir de arabaların geçeceği Avrasya tünelini yaptık."

Yıldırım, istikrarın, güçlü iktidarın farkının bu olduğunu belirterek, "Güçlü iktidar demek daha çok hizmet, daha çok proje demek, darbecilere de darbeyi indirmek demektir." dedi.

"Kurumu 2 katrilyon zarara soktu"

Başbakan Yıldırım, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile eski Başbakan Bülent Ecevit arasında yaşananları hatırlatarak, şunları söyledi:

"Ecevit herkesi dolaştı. Bunu mahkemeden aldı, cumhurbaşkanı yaptı, en önce kendisi kavga etti. Anayasa kitabını fırlattı, o da ona hakaret etti, Türkiye'ye bedeli 192 milyar dolar oldu. Peki 192 milyar dolar eğer o krizden borçlara gitmeseydi ne olurdu? Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi tam 300 tane köprü yapılırdı. Trabzon'dan Erzincan'a kadar hızlı tren tamamen tünellerden geçerek yapılırdı, oradan da Sivas'a kadar devam ederdi. Geriye kalanı da bir Gümüşhane daha yapılırdı. Kızım dediği Tansu Çiller'le Süleyman Demirel'i hatırlayın. Hükümet kurma görevi bile vermedi. Bütün bu tartışmalar sonucu ne oldu? Memleket, millet zarar gördü, bankalar battı, borsa çöktü, döviz aldı başını gitti, faizler yükseldi, vatandaş fakirleşti. Kılıçdaroğlu galiba o günleri özlüyor. Çünkü o, SSK'nın başındayken böyle işler vardı. Kurumu 2 katrilyon zarara soktu. O günlere hasret duyanlar bugün 'Hayır' diye bağırıyorlar."

"Hani nerede demokrasi, hani nerede insan hakları?"

Son dönemde Hollanda'da yaşananları hatırlatan Yıldırım, "Bizde demokrasi var da Avrupa'da son zamanlarda demokrasiden eser yok. Bir bakıyorsunuz Hollanda, bakanımızın önünü kesiyor, atlarıyla itleriyle oradaki soydaşlarımızın üzerine saldırıyor, darbediyor. Hani nerede demokrasi, hani nerede insan hakları? Bu işler lafla olmuyor. Avrupa iki yüzlülük yapıyor. Mısır'ın seçilmiş cumhurbaşkanı alaşağı olurken sesi çıkmıyor, demokrasiyi hatırlamıyor. Bosna'da katliam olurken, soykırım olurken gözlerini kapıyor, insan hakları aklına gelmiyor, Suriyeli göçmenleri ülkelerine almamak için tekmeler atıyorlar, duvarlar örüyorlar, kıllarını kıpırdatmıyorlar." diye konuştu.

Sağduyulu olma çağrısında bulunan Yıldırım, "Sakin olacağız, diklenmeyeceğiz ama dik duracağız. Günü gelince de bunların hesabını tek tek soracağız. Yapılan hiç bir şey yanlarına kalmaz." dedi.

"Yeni anayasayla yolumuza terörü bitirerek devam edeceğiz"

PKK ve HDP'nin kafa kafaya vererek, korku imparatorluğu kurmak için çukur siyaseti uyguladıklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Kürt kardeşlerimiz buna en iyi cevabı verdi. Siz bu topraklar üzerine 'gecekondu devlet kuramazsınız' dediler. O çukurların içini devlet-millet el ele doldurdu, bölgede demokrasi ve kardeşlik kuruldu. Şimdi tarihin en ağır darbesini yiyen PKK terör örgütü 'hayır' için kapı kapı dolaşıyor. Dinleyen var mı? Artık benim Kürt kardeşim de Türk kardeşim de hizmeti gördü, kardeşliği, birliği, beraberliği gördü. İşte birilerinin rahatsız olduğu gerçek bu. Ama geri adım atmak yok. Yeni anayasayla yolumuza terörü bitirerek devam edeceğiz. Artık terör Türkiye'nin başını ağrıtmayacak. Türkiye'nin gündeminde projeler olacak, fabrikalar, yollar, köprüler, tüneller olacak. Gümüşhane'nin gündeminde icraatlar, eserler yeni hizmetler olacak."

Muhabir: Mehmet Tosun,Duygu Yener,Yıldız Nevin Gündoğmuş

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim