Başbakan Yıldırım: Türkiye'yi Esed'le Saddam'la Nasıl Yan Yana Koyuyorsunuz

Başbakan Yıldırım: Türkiye'yi Esed'le Saddam'la Nasıl Yan Yana Koyuyorsunuz

Başbakan Yıldırım, "Siz nasıl 65 hükümet kurmuş bir ülkeyi getiriyorsunuz Kaddafi, Esed, Saddam'la yan yana koyuyorsunuz. Bu bizim halkımıza hakarettir." dedi

İZMİR(AA) - Başbakan Binali Yıldırım, TGRT'deki "Referandum Özel" programının canlı yayın konuğu oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "tek adam" eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, şöyle konuştu:

"Partiler var mı? Var. Seçim yapılıyor mu? Yapılıyor. İki dönemden fazla seçilemiyor cumhurbaşkanı, bu nasıl diktatörlük ben anlamadım. Anlayan biri bana anlatsın. Diktatörlükte nasıl seçim olur, seçim olmaz, süre dönem sınırlaması olmaz. İstediği zaman istediği şeyi yapar. Diktatörlükten siz ne anlıyorsunuz. Öyle bir şey yok, iki sefer seçim oldu üçüncüde gelmek istiyorsun, gelemiyorsun."

"Bu Türkiye'ye, Türk halkına hakarettir"

Patronun millet olduğu yerde tek adam ve diktatörlük olamayacağına işaret eden Yıldırım, vesayetin değil, milletin adamının geleceğini belirtti.

Yıldırım, seçimi milletin yaptığını vurgulayarak şunları ifade etti:

"Bugün baktım Sayın Baykal, Sayın Kılıçdaroğlu efendim diyor ki 'Kaddafi, Esed, Saddam gibi tek adam' Öyle bir şey olabilir mi? Bu Türkiye'ye, Türk halkına hakarettir, şiddetle reddediyorum. Siz nasıl Türkiye'yi 94 yıllık demokrasi deneyimi olan ve 1950'den beri de çok partili hayatı benimsemiş olan ve o günden bugüne 48 hükümet kurmuş, kuruluştan bu tarafa 65 hükümet kurmuş bir ülkeyi getiriyorsunuz Kaddafi, Esed, Saddam'la yan yana koyuyorsunuz. Bu bizim halkımıza hakarettir."

"Evet çıkacak, rahatım"

"Bizimle paylaşabileceğiniz bir anket var mı?" sorusu üzerine, "'Evet' sonucunun çıkacağı konusunda benim hiçbir tereddüdüm yok, rahatım." diyen Başbakan Yıldırım, "Rahat bir şekilde 'evet' mi çıkacak" sorusu üzerine, "Orasını karıştırmayın. 'Evet' dediğin 50 artı 1'dir, Allah ne verirse onun üstüne bin bereket versin." dedi.

Yıldırım, "Hayır' oylarının oranının yüzde 53-60 bandında gittiği" söylentilerin olduğunun belirtilmesi üzerine, "Nereye gidiyormuş" diyerek şöyle konuştu:

"Balçova'da çiçek mezatı var, oraya gidince açık artırma ile bir yerden başlıyorlar. 2 saat boyunca, 'yok mu fazla veren' diye soruyorlar. Milletin vereceği oyun hesabını CHP yapacağına, biraz daha çok çalışsın, millete doğruları anlatsın. Daha ciddi, aklı başında şeyler söylemesi lazım, söyleyemez, çünkü getirilen değişiklik milletin iradesini esas alıyor."

"Yeni yönetim, bu yapının bu darbeyle ilişkili olduğunu düşünüyor"

Başbakan Yıldırım, "ABD'de olan FETÖ elebaşı ve diğer örgüt üyelerinin iadeleriyle ilgili bir beklenti var mı?" sorusu üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Yıldırım, "FETÖ'cülerin Almanya'daki faaliyetleri çok yaygın. Bu darbedeyken yurt dışına kaçan, yurt dışında olanlar, biliyorsunuz Almanya'ya sığınma başvurusu yaptı, Almanya şu anda onlara güvenli liman olarak görünüyor." dedi.

Amerika konusunda ise gerekli hukuki belgeleri ilettiklerini hatırlatan Yıldırım, sonuç beklediklerini ifade etti.

ABD'nin yeni yönetiminden bu konuda daha duyarlı hareket etmelerini beklediklerini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunu her düzeyde kendilerine ifade ettik, kendilerine anlattık bütün ayrıntılarıyla. Benim kanaatime göre yeni yönetim, bu yapının bu darbeyle ilişkili olduğunu düşünüyor, önceki yönetime göre. Yeni yönetim bizim bu yaşadıklarımızı daha iyi anlıyor. Hatırlayın Trump kampanya konuşmalarında 15 Temmuz'u değerlendirdi zaten. 'Bu bir darbedir ve Recep Tayyip Erdoğan bu darbeyi bastırmıştır' dedi. Dolayısıyla darbe olduğu konusunda bir tereddüt olmadığı gibi bu darbenin de Pensilvanya'yla ilintili olduğu konusuna uzak değil. Onu söyleyeyim. Ama henüz istediğimiz hızda ilerlemiyor. Hem hukuki yönden hem de hükümetler arası ilişkilerde bu konu bizim öncelikli konularımız arasında yer alıyor."

"Millet artık ölüm kalım mücadelesi veriyor, millet kendi güvenliğini sağlar"

Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ile 15 Temmuz gecesi görüşüp görüşmediği ile ilgili bir soru üzerine, Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Beni aramış görüşemedik, sonra kendisini aradım. Bana dediği şey şudur, 'Biz ne yapabiliriz bu bir darbedir.' Ben de dedim ki yapacağınız şey, bu önemli bir şeydir, 'sizin yanınızdayız, ne yaparız', ben bunu duyduğuma memnun oldum, teşekkür ediyorum. Biz milleti meydanlara çağırıyoruz siz de kendi parti mensuplarınıza aynı şeyi yapabilirsiniz. Bana, 'Bunların güvenliğini kim sağlayacak' dedi. 'Millet artık ölüm kalım mücadelesi veriyor, millet kendi güvenliğini sağlar' dedim. Bugün sokağa çıkmayacağız da ne zaman çıkacağız. Aramızda geçen konuşma bu. Daha sonra Yenikapı'ya geldi. Yenikapı ruhunda bizimle beraber oldu. Sonra ne oldu ne bitti ne telkin oldu bilemiyorum."

Muhabir: Efsun Yılmaz, Ali Korkmaz, Eşber Ayaydın

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.