• BIST 98.455
  • Altın 219,681
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 12 °C

Başbakan Yıldırım: Üniter Devlet Yapısına Göz Diken Kim Varsa Millet Onun Gözünü Oyar

Başbakan Yıldırım: Üniter Devlet Yapısına Göz Diken Kim Varsa Millet Onun Gözünü Oyar
Başbakan Yıldırım, "Sayın Kılıçdaroğlu, Anayasa'nın 3 maddesi değişecek olsa siz dünden 'evet' derdiniz. Türkiye'nin üniter devlet yapısına, milleti ile ülkesi ile bağımsız bütünlüğüne göz diken kim varsa bu millet onun gözünü oyar." dedi

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Bunların 'tarafsız' diye yere göre sığdıramadığı bir cumhurbaşkanı vardı. Ahmet Necdet Sezer. O zat cumhurbaşkanı olunca Anayasa Mahkemesi üyeliğine kimi atadı biliyor musunuz? Bir üniversiteden arkadaşını. Bitmedi. O zat atandı, bir de baktık ki adam Cumhuriyet Halk Partisi'nin parti üyesi. Bak bak bak tarafsız CHP'ye bak. Ama bunların eski alışkanlığı. Tek parti döneminde her şey bunlardı, genel başkan da cumhurbaşkanı da parti başkanı da her şey. Tek adam arıyorsan geçmişine bak. Geçmişinize bakın. Bunlar bu yalanları, iftiraları kendileri de biliyorlar ama işlerine gelmiyor." dedi.

Yıldırım, anayasa değişikliği halk oylaması sürecinde partisince Kent Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

"Türkiye ilelebet bağımsız yaşamaya devam edecek"

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

"2002'de rahmetli Ecevit, göklere çıkaramadığı Ahmet Necdet Sezer'i getirdi, başa geçirdi. Bütün partilerden gitti, destek aldı. En önce kendisi bozuştu. Niye? Bu sistemin yapısında sakatlık var, iki başlılık var. Bu sistem babayı oğula düşürür. Şimdi AK Parti var, bizim aramızda ayrı gayrı yok ama sadece AK Parti'ye göre bir sistem inşa edilmez. AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım fanidir, gelir geçer ama Türkiye, bekası için ilelebet bağımsız olarak yaşamaya devam edecek. Onun için güçlü sistem inşa etmemiz lazım. Bir daha 60, 80 darbesini, 28 Şubat'ı yaşamamamız lazım."

"Türkiye'ye yıllarca tuzak kurdular"

Öngörülen anayasa değişikliğinin 20 yıl önce yapıldığında şu anda kişi başı milli gelirin 25 bin dolara ulaşacağını bildiren Yıldırım, geç kalınan her günde Türkiye'nin ve milletin kaybı olduğunu belirtti.

Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Bugüne kadar ne yaptıysak millet için, memleket için yaptık. Bu mesele sen, ben meselesi değildir. Bu, memleket meselesidir. Bu doğrudan doğruya Türkiye'nin gelecek meselesidir. Türkiye'nin kalkınmasından, ilerlemesinden rahatsız olanlar, Türkiye'ye yıllarca tuzak kurdular. Yeri geldi terör örgütleri, gazete manşetleri, vesayet odaklarıyla millete ayar vermeye çalıştılar. Demokrasiye tanklarla balans ayarı vermeye çalıştılar. Türkiye'nin geleceğiyle, kaderiyle oynadılar. O eski alışkanlıklar 15 Temmuz'da da tekrar edildi ama bu sefer alçaklar tarafından. Ne dedi millet? 'Dur bir dakika millet varsa zillet olmaz, millet varsa zafer vardır' ve o gün dünyaya demokrasi dersini verdi. Siz verdiniz. Dünyaya bayrağın, ezanın, demokrasinin nasıl muzaffer olacağını, tankların, tüfeklerin, uçakların nasıl yerle bir olacağını göğsünüzü siper ederek, sizler gösterdiniz. İşte böyle büyük bir milletin evladı olmaktan ne kadar gurur duysanız azdır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Yıldırım, "Bu işi Kılıçdaroğlu orada burada, yalan dolan, memleket kazan bu kepçe dolaşıp duruyor, karıştırıp duruyor." diye konuştu.

"Anayasa Mahkemesi cumhurbaşkanına bağlı olacak" şeklindeki eleştirilere değinen Yıldırım, "Bu kadar yalan olmaz. Şimdi cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesine 14 üye atıyor, mevcut sistem, biz bunu değiştirmiyoruz. Ne yapıyoruz biliyor musunuz? 17 üyesi var, ikisini çıkarıyoruz, 15'e düşürüyoruz. Niye düşürüyoruz? Çünkü darbe döneminden kalan askeri mahkemeler vardı. Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi. Onları kaldırdığımız için bu değişiklikte onlar gidiyor. Artık mahkemelerin askeri, sivili yok, mahkeme mahkemedir kardeşim, geleceksin, hesabını vereceksin, orada rütbe geçmez, orada adalet geçer."

"Bunlar okumuyor, okumadan üfürüyorlar"

Anayasa değişikliğiyle üye sayısının 15'e düşürüldüğünü ve başka bir değişiklik olmadığını dile getiren Yıldırım, "Ama yalanın bini bir para, yalan söyleyip de ölen var mı? Ama çıkıp ne diyorlar, 'Evet derseniz Anayasa Mahkemesi cumhurbaşkanlığına bağlanacak'. 'Gözüne, dizine dursun' diyeceğim ama demeyim hadi. Allah ıslah etsin. 'Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanının istediğini atayacak'. Yok, aslı fesli yok. Bunlar okumuyor, bunlar okumadan üfürüyorlar, üfürükçü bunlar." dedi.

"Peki bunlar nereden uyduruyorlar?" diye soran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların tarafsız diye yere göğe sığdıramadığı bir cumhurbaşkanı vardı. Ahmet Necdet Sezer. Hatırlıyorsunuz değil mi? O zat cumhurbaşkanı olunca Anayasa Mahkemesi üyeliğine kimi atadı biliyor musunuz? Bir üniversiteden arkadaşını. 'Ne var bunda' diyeceksiniz. Bitmedi, o zat atandı bir de baktık ki adam Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. Bak bak bak tarafsız CHP'ye bak. Ama bunların eski alışkanlığı. Tek parti döneminde her şey bunlardı, genel başkan da cumhurbaşkanı da parti başkanı da her şey. Tek adam arıyorsan geçmişine bak, geçmişinize bakın. Bunlar bu yalanları, iftiraları kendileri de biliyorlar ama işlerine gelmiyor. Burada kafalarında 'tarafsız' demek 'CHP'li olmak' demek. Bu yalanları, iftiraları bizzat harekete geçiriyorlar."

"Milletin gözünün içini baka baka yalan söylüyorlar"

Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi halinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetkilerinin kısıtlanıp, azaltılacağına yönelik de eleştirilerin bulunduğunu anımsatan Başbakan Yıldırım, "Bu da kuyruklu yalan. Yalan var, yaldızlı yalan var, kuyruklu yalan var, envaiçeşit yalan var. Türkiye Büyük Millet Meclisi şu anki sisteme baktığımız zaman Hakimler Savcılar Yüksek Kuruluna üye atayamıyor, milletin seçtiği Meclis hakimlerin, savcıların hakkında karar verecek kurula üye atayamıyor." dedi.

Yıldırım, TBMM'nin mevcut şartlarda cumhurbaşkanını seçime götüremediğini, sadece hükümet kurulamaması halinde 45 gün içinde mecburi seçime gidildiğini, 7 Haziran seçimleri sonrası bu durumun yaşandığını hatırlattı.

TBMM'nin cumhurbaşkanı suç işlese de yargılayamadığını söyleyen Yıldırım, "Hani nerede Meclisi yok ediyoruz, Meclisi zayıflatıyoruz, işlevsiz hale getiriyoruz'. Görüyorsunuz hepsi yalan. Bunlar milletin gözünün içini baka baka yalan söylüyorlar. Önce adam gibi açın da şu anayasa değişikliği ne diyor, ne demiyor bir okuyun be kardeşim." ifadesini kullandı.

"CHP memleketin yalan fabrikası olmuş"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Cumhurbaşkanlığı sistemi gelirse Anayasa'nın ilk 3 maddesi değişecek." dediğini anımsatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bunlarda bir değişiklik var mı? Yok. Nereden çıktı? O yine eski alışkanlarını hatırladı. Sen değil miydin terör örgütünün yandaş İMC televizyonunda 'Anayasa'nın ilk 3 maddesi değişir' diyen, 'İcap ederse değişir' diyen. Sayın Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı sistemi ile Anayasa'nın 3 maddesi değişecek olsa siz dünden 'evet' derdiniz. Onun için hiç kimse heveslenmesin, Türkiye'nin üniter devlet yapısına, milletiyle ülkesiyle bağımsız bütünlüğüne göz diken kim varsa, bu millet onun gözünü oyar. Hiç kimse merak etmesin. Niye 'hayır' dediklerini bilmedikleri için milleti korkutmaya, aldatmaya devam ediyorlar. Şaşmıyoruz, biz bunları tanıyoruz. Bunlar 15 yıldır yalandan, dolandan, iftiradan başka bu millete hiçbir şey söylemediler. Adeta, Karabük'ün Kardemir'i var, demir çelik fabrikası var, mavi alevi var, CHP de memleketin yalan fabrikası olmuş. Tek bildikleri, ürettikleri yalan, tezvirat."

"Konuştukları zaman mangalda kül bırakmazlar"

Yıldırım, Avrupalıların da "hayır" kervanına katıldığının belirterek, Almanya, Hollanda, İsviçre'nin, gazetelerini Türkçe basarak "hayır" diye manşet attıklarını, her türlü çirkinliğe başvurduklarını kaydetti.

Hollanda'nın bakanları ülkeye kabul etmemesine ve Türklere yönelik şiddete işaret eden Binali Yıldırım, "Avrupa Birliği tarihinin en karanlık, en talihsiz olaylarını hep birlikte görüyoruz. Konuştukları zaman mangalda kül bırakmazlar. Avrupa değerleri, demokrasi, insan hakları, fikir hürriyeti, özgürlükler... Bunlar hikaye, bunlar çifte standartçı, bunlar iki yüzlü, kendilerine gelince özgürlük, Müslümanlara gelince yasak." değerlendirmesini yaptı.

Avrupa Adalet Divanı'nın başörtüsüyle ilgili verdiği kararı eleştiren Yıldırım, "Bu, Avrupa için utanç verici bir şeydir. Türkiye eski alışkanları birer birer ortadan kaldırıyor, yasakları birer birer tarihin derinliklerine gönderiyor. Avrupa ne yapıyor? Yasakları tekrar hortlatıyor. Türkiye demokrasinin standartları yükselirken, Avrupa'nınki düşmeye başlıyor." dedi.

Hollanda'nın ne kadar Avrupa değeri varsa ayaklar altına aldığını belirten Başbakan Yıldırım, "Bunların Suriye'de öz kardeşlerimiz katledilince sesleri çıkmaz, Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi olunca sesleri çıkmaz. Başbakan, cumhurbaşkanı devrilecek, alaşağı edilecek diye ellerini ovuşturdular. Çifte standart bunların yaşam tarzı haline geldi. Almanya'ya, Hollanda'ya 'hayır' çalışması yapmaya gidenlere kapılar sonuna kadar açık, 'evet' kampanyasına gidenlere yasak. PKK'ya, FETÖ'ye her şey serbest, HDP'ye serbest ama AK Parti, MHP bu çalışmalara giderse 'yasak kardeşim'. Ne yaparlarsa yapsınlar, engelleyemezler. 16 Nisan'ın ayak sesleri... Avrupa işte Karabük, Roterdam oradaysa, Karabük burada. Bu meydandan haykırıyor, 'Evet, evet, evet'. Soğukkanlı olacağız, sağduyulu olacağız gençler. Yapılan bu haksızlığı, saygısızlığı onların yanına bırakmayacağız."

Muhabir: Ferdi Türkten,Kemal Karadağ,Enes Kaplan

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim