Başbakandan İş adamlarına müjde!

Başbakandan İş adamlarına müjde!

TÜSİAD YİK toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, uçak krizinin ardından Rusya’nın Türk işadamlarına karşı yaptırımlarına ilişkin, " Rus yaptırımlarından kim zarar görürse, biz telafi edeceğiz.

İşadamlarını hedef alınması evrensel hukuka sığmaz. Sabırla ve soğukkanlılıkla bu krizi yöneteceğiz. Bir Türk’e her şey yapılır da şantaj yapılamaz" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu TÜSİAD YİK toplantısında konuştu. Bizim her zamankinden daha fazla bir araya gelmek istişare etmek sorumluluğumuz var. Şu konuda hepimizin ortak bir kader bilinciyle hareket etme sorumluluğumuz sorumluluğumuz var. Yönetim kabiliyetini kaybedenler düşüşe geçiyor. Bir süre sonra içinden çıkılmaz bir kriz sarmalının içinde kalıyorlar.


Bizim en büyük gücümüzün yansıması 1 Kasım seçimlerinin neticesi. Sadece siyasiler değil sivil toplum da demokrasiye sahip çıkacak. Hep birlikte demokrasiye ve demokrasinin dayandığı hak ve özgürlüklere sahip çıkmalıyız. Emin olunuz ki bize oy versin vermesin, yüzde 100’ün, 78 milyonun hükümeti olarak bu bilinçle hareket edeceğiz. Her vatandaşımızın sesini kulak vereceğiz. Kutuplaştırıcı dilden kaçınalım. Halka hesap verme sorumluluğunu taşıyoruz. Bize oy vermeyenlerin de iktidarıyız. Bize çok radikal sözler söyleyenleri de dinleyeceğiz. Kutuplaştırıcı bir dilden kaçınalım. Sivil toplumun demokrasiye sahip çıkmalarını beklemek hakkımız. Gerçek anlamda bir reform hükümeti yaklaşımıyla hareket edeceğiz. 64. hükümet bir reform hükümetidir. Asgari ücret bir 300 lira olacak" dedi.


UÇAK KRİZİ VE RUSYA’NIN TÜRK İŞADAMLARINA YAPTIRIMI
Uçak krizine değinen Davutoğlu, "12 yılda Türkiye Rusya ilişkileri güç kazandı. Ancak bu ilişki ne kadar önemliyse bu ilişkiyi korumak bizim için ne kadar hayatiyse. Türkiye’nin sınır güvenliğini korumak da bizim için o kadar önemlidir. Biz 2012 Haziran’ın da 2 uçağımız düşürüldüğünde tüm dünyaya yeni angajman kurallarımızı ilan ettik. Angajman kuralı Suriye’den gelecek her uçağı kapsıyor. Burada hedef Rusya federasyonu değildir. Suriye’deki durum Rusya’dan daha çok bizi tehdit ediyor. Ülkemizin güvenliği söz konusu olduğunda üzerimize düşeni yaparız. Sınır güvenliği ulusal meselemizdir pazarlık yapmayız. Türkiye’nin DAEŞ’ten petrol aldığı iddiaları akılla izanla izah edilmesi mümkün değildir. Gelin bütün sorunları masada konuşalım. Rus yaptırımlarından kim zarar görürse, biz telafi edeceğiz.Ekonomik yaptırımlarla ilişkilerin doğasını bozmayalım. Her türlü tedbirler düşünüldü ve hazırlandı. işadamlarını hedef alınması evrensel hukuka sığmaz. Sabırla ve soğukkanlılıkla bu krizi yöneteceğiz. Bir Türk’e her şey yapılır da şantaj yapılamaz" diye konuştu.


ASGARİ ÜCRET BİN 300 LİRA OLACAK
Asgari ücretin bin 300 lira olacağını söyleyen Davutoğlu, "Ekonomi dünyamızın iş dünyasının beklentilerini yarine getireceğiz . İş dünyasından da beklentilerimiz var. İstihdamın artırılması için yakın çalışmalıyız. Brüksel’de Avrupalı Bakü’de Asyalı
Türk gibi konuşuruz. İlişkilerimiz ilk defa yapısal bir zemin kazandı. Vize muafiyeti en geç Ekim ayında hayata geçecek. Bu mülteciler bağlamında ele alınmamalı. Bu doğru değil.Mülteciler konusunda Türkiye elinden geleni yapıyor" ifadelerini kullandı.

İHA