Başka Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Nefis Kıymalı Çıtır Çıtır Boşnak Mantısı Tarifi!

Başka Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Nefis Kıymalı Çıtır Çıtır Boşnak Mantısı Tarifi!

Özel yoğurtlu sosu ile nefis Boşnak Mantısını mutlaka iftara pişirin. Tadına doyum olmayan nefis Boşnak mantısını kimse reddedemiyor. Dolgun görüntüsü ve nefis kokusu ile çıtır çıtır Boşnak mantısı...

Nefis tereyağlı ve yoğurtlu Boşnak Mantısına kimse hayır diyemiyor. Kıymalı enfes Boşnak Mantısının püf noktası ise...

Kıymalı Boşnak Mantısı Tarifi İçin Gerekli Olacak Olan Malzemeler

Çok basit ancak çok da lezzetli Boşnak Mantısı tarifi için ilk olarak hamura gereken malzemelere bakalım. Bir kilo kadar unun yanında alabildiği kadar  ılık su kullanacağız. Tuzu ise istediğiniz oranda ekleyebilirsiniz.

İç harcı için ise bir kilo kadar az yağlı kıyma ile beraber tuz ve karabiber gerekecek. Bir tane kuru soğanın yanında da bir paket kadar tereyağı kullanacağız.

Kıymalı Boşnak Mantısı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda yoğurma babımızı çıkaralım ve içerisine unu, suyu, tuzu ilave edelim Pürüzsüz bir hamur oluşturmamız gerekiyor. Hamuru yoğurduktan sonra ise iki ya da üç bezeye bölelim.

Bezeleri iyice yuvarladıktan sonra yoğurma kabına yerleştirip üzerlerini de ıslak temiz bezle örtelim. Ardından iç harcı hazırlamaya başlayalım.

İç harcımız için ilk olarak soğanımızı alıp yemeklik doğrayalım. Ardından tavaya yağı attıktan sonra biraz da olsa kavuralım ve üzerine kıymayı ekleyelim. Kıyma pişmeye yakın tuz ve karabiberi istenen oranda ekleyelim. İyice harmanlanan iç harcın altını kapadıktan sonra köşeye bırakalım.

Hamurların birini alalım ve oklava yardımı ile ince şekilde açalım. Üzerine sıvıyağı ile yağladıktan sonra ellerimizle köşelerinden yırtmadan çekiştirelim ki iyice incelsin. Kenarlarını da es geçmeyelim en fazla incelmesi gereken yer burasın.

Sonrasında da uç şeride harçtan döşeyelim ve saralım. Sarkan kısımları da katladıktan sonra tepsiye kol böreği gibi sararak dizelim. Diğer hamurlara da aynı şeyi yaptıktan sonra erittiğimiz tereyağı ile hepsini yağlayalım.

Üçer santim kalınlığında dilimledikten sonra fırına verelim. Üzeri kızarana kadar pişirip yoğurtla servis edelim. Afiyet olsun.

photo5807573336937575679.jpg

En Yeniler