Başkan Çiftçi: Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Milleti En Üste Taşıyor

Başkan Çiftçi: Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Milleti En Üste Taşıyor

Şanlıurfa'da Genç Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileriyle bir araya gelen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Cumhurbaşkanlığı hükumet...

Şanlıurfa'da Genç Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileriyle bir araya gelen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi milleti en üste taşıyor" dedi.

16 Nisan'da yapılacak "Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi" anayasa değişikliği halk oylaması için çalışmalarını sürdüren Başkan Çiftçi, bu kez Şanlıurfa'nın Genç Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileriyle bir araya geldi. Anayasa değişikliğinde oylanacak 18 Maddeyi anlatan Başkan Çiftçi, "18 Maddelik anayasa değişikliği neden yapılıyor? Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine neden geçmek istiyoruz? Ülkemizde 94 yıldır parlamenter sistem uygulanıyor. Uygulanan mevcut sistem bize ne getiriyor ve ne götürüyor? Ona bakalım. Siyasi bölünmüşlük getiriyor. Kısa ömürlü hükumetler getiriyor. 94 yılda 64 hükumet çıktı. Ortalama olarak bir buçuk yılda bir hükumet değişikliği oluyor. 18 madde belli ve net. Bu maddelerin felsefesine baktığımızda milleti tepeye koyuyor. Bu değişiklik millete diyor ki yürütmeyi sen seç. Yüzde 50'den fazlasını seç, yasamayı belirle 5 yıl süre ver. Bu sürede çalışmalarını beğenmediğini gelen seçimle değiştir" diye konuştu.

Başkan Çiftçi, yeni sistemin millet merkezli olacağını belirterek, sorularını da cevapladı.

Başkan Çiftçi: Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Milleti En Üste Taşıyor

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.