• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 27 °C

Başkan Fatma Şahin, Hollandalı Belediye Başkanına Mektup Yazdı

Başkan Fatma Şahin, Hollandalı Belediye Başkanına Mektup Yazdı
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin kardeş şehri olan Hollanda'nın Nijmegen kentinin Belediye Başkanı Hubert Bruls'a mektup yazarak,...

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin kardeş şehri olan Hollanda'nın Nijmegen kentinin Belediye Başkanı Hubert Bruls'a mektup yazarak, yaşananlara tepki gösterdi.

Şehitkamil ilçesindeki Nijmegen Bulvarı'nın tabelası ile havaalanı yolundaki kardeş şehirlerin amblemlerinin bulunduğu refüjden Nijmegen adının kaldırıldığı Gaziantep'te Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kardeş şehir Nijimegen'in Belediye Başkanı Hubert Bruls'a mektup göndererek, yaşananlara tepkisini gösterdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hollanda'nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik skandal tavrına tepkisini dile getirerek, "O gece 7'si ağır 32 kişi yaralandı. Avrupa Birliği, insan hakları, özgürlükleri ve demokrasi üzerine oturtulan bir kuruluş felsefesine sahip. Ancak bugün baktığınızda insan hakları, kadın hakkı dediğimiz noktada orada bir kadın bakana, Türkiye Cumhuriyeti'nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanına yapılan muamelenin kabul edilebilir olmadığını ve bu konuda bizim hepimize düşen görevler olduğunu gördük" dedi.

Kardeşlik protokolü 11 yıl önce imzalandı

Gaziantep ile Hollanda'nın Nijmegen kenti arasında 11 yıl önce kardeş şehir protokolünün imzalandığını hatırlatan Şahin, dünyanın çok hassas bir dönemden geçtiğini, bu dönemde dünyadaki barış, huzur ve adalet için herkesin, her ülkenin üzerine düşen görevler ve yapmaması gereken şeyler olduğunu belirtti. Şahin, "Nijmegen kenti, bizim 22 kardeş şehrimizden birisi. Çok üzüldüğümüz bir dönemden geçiyoruz. Kardeşlik demek iyi günde, kötü günde hastalıkta ve sağlıkta bir ve birlikte olmak, kader birliği yapmak demek. Bizim kardeşlikten anladığımız bu. Nijmegen Belediye Başkanı Hubert Bruls'a bir mektup göndererek özellikle Hollanda'nın insan hak ve özgürlükleri ile demokrasi noktasında duruşunun çok önemli olduğunu, orada yerel yönetimlerin çok kuvvetli olduğunu, AB'nin kuruluş felsefesine dönerek orada yaşananları çok net bir şekilde kınaması gerektiğini söyledik. Kardeş şehir olarak bu beklentimizi onunla paylaştık. AB sürecinin bu şekilde devam ettiği sürece dünyada bir birlik, huzur ve barış oluşturamayacağını, kendine demokrat, kendine özgür yalnızca kendi insanı için oluşturduğu yasal alt yapıyı diğer insanlara uygulamadığını ve yükselen ırkçılığın dünya barışı için en büyük tehlike olduğunu görüyoruz. Oysaki bizim medeniyetimiz çokluk içinde birlikten, çoğulculuktan, herkesin birlikte yaşamasından oluşan bir medeniyet. AB'nin derhal kuruluş felsefesine dönmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu ırkçılığın, kutuplaştırmanın, ayrıştırmanın ne Avrupa'ya ne dünyaya faydası var. Dilerim ve umarım ki Avrupa'da bu konuya kafa yormuş aydınlar ve orada yaşayan herkes bu yanlışın farkına varır ve bir an önce bu yanlıştan dönülür" dedi.

Mektupta beklentilerini de dile getirdi

Şahin, "O gece yaşananların bizi rahatsız ettiğini, eğer biz kardeşsek, bizim yaşadığımız rahatsızlığı kendisinin de yaşayıp yaşamadığını sorduk. Eğer kendisin insan hakları ve demokrasi ve özgürlükler noktasında bizimle aynı kanaate sahipse, bu yaşananların doğru olmadığıyla ilgili bir kanaati varsa; bizim açımızdan bir sorun yok kardeşliğimiz devam eder" dedi.

Hollanda Hükumetini haklı bulursa B planı devreye girecek

Belediye Başkanı Bruls'un Hollanda Hükumetini haklı bulması halinde B planının devreye gireceğini belirten Şahin, gelecek cevaba göre caddenin ismi değişeceğini ve kardeşlik ilişkilerinin askıya alınacağını vurguladı.

Şahin, "Bizim gönderdiğimiz mektuba karşı, "Hükumetimizin yaptığı, o gün yapılanlar doğrudur" şeklinde bir düşüncesi varsa, biz o zaman B planımızı devreye sokacağız. Şu anda mektubumuzu gönderdik cevabımızı bekliyoruz. Oradan gelen cevaba göre caddemizin ismi ve kardeşlik ilişkilerimizin askıya alınıp alınmayacağına yönelik meclisimiz kararını verecek" ifadelerini kullandı.

Avrupa'da yerel yönetimlerin çok kuvvetli olduğunu, hükumetlerin işlerine geldiğinde onların aldığı kararları sahiplendiğini, işine gelmediğinde de sahiplenmediğine işaret eden Şahin, "Oysa biz Hollanda'yı bir bütün olarak görüyoruz. Orada yaşayan vatandaşların da orada yaşanan bu ayrımcılıktan çok rahatsız olduğunu görüyoruz. Yalnızca bir seçim için, koltuk için kendi vatandaşını bu kadar ikincilleştiren, kutuplaştıran bir bakış açısı uzun vadede en çok Hollanda'ya ve AB'ye zarar verecektir" diye konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim