• BIST 96.711
  • Altın 223,215
  • Dolar 5,3604
  • Euro 6,1111
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 10 °C

Başkan Hasan Akgün: "Avrupa Konseyinde Ülkemizi En İyi Şekilde Temsil Edeceğiz"

Başkan Hasan Akgün: "Avrupa Konseyinde Ülkemizi En İyi Şekilde Temsil Edeceğiz"
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin 32. Genel Kuruluna katılmak üzere Fransa'ya giden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün,...

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin 32. Genel Kuruluna katılmak üzere Fransa'ya giden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Avrupa Konseyinde ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz" dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 2000 yılından bu yana Türk Milli Delegasyonu Üyesi olarak görev yaptığı Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin 32. Genel Kuruluna katılmak üzere Strazburg'a gitti.

"Milli çıkarlarımızı düşünürüz"

Fransa'ya hareket etmeden önce açıklama yapan Başkan Akgün, "Avrupa Konseyinde ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Bazı Avrupa ülkelerinin son dönemdeki Türkiye karşıtlığını ve siyasi oyunlarını biliyoruz. Bu bilinçle ülkemizin menfaatleri doğrultusunda çalışacağız. Biz ülkemizi temsil ettiğimiz her yerde günlük siyaseti değil milli çıkarları düşünürüz. Ülkelerarası rekabet hiçbir zaman ilişkilerin kopma noktasına gelmemelidir. Avrupa fikri, bugün bazı Avrupa ülkelerinde sesleri yüksek çıkan aşırı sağ, yabancı ve Müslüman düşmanı kesimin fikri değildir, olmamalıdır" diye konuştu.

Türkiye Raporu görüşülecek

Başkan Akgün, Genel Kurul'un gündemi hakkında da bilgi verdi. Türk delegasyonu açısından genel kurulun en önemli konusunun Türkiye Raporu görüşmeleri olduğuna dikkat çeken Başkan Akgün, "Aralık ayında gerçekleşen toplantılarda ülkemiz aleyhinde bir karar çıkmaması için ciddi bir mücadele verdik. Umuyorum ki, Konseyin Türkiye Raporu'nda olumsuz bir durumla karşılaşmayız" dedi.

"Türkiye'de Yerel Demokrasi'nin Durumu" başlığı altında 28 Mart'ta görüşülecek olan taslak rapor daha sonra oylanacak.

Başkan Akgün, konuşma yapacak

Başkan Akgün, Kongre'nin 2017 yılı temasının "Mültecilerin Başarılı Bir Şekilde Entegrasyonu İçin Yerleştirilmiş Politikalar" olduğunu açıkladı. Başkan Akgün, bu yıl Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (AYDH) kutlamalarının da 10'uncu yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, "Bu vesileyle Kongre'de özel bir oturum gerçekleştirecek. AYDH kapsamında 5 defa üst üste 12 Yıldız Şehri ödülünü almayı başaran ilk ve tek belediye olduğumuz için bu başarıyı nasıl elde ettiğimiz konusundaki deneyimlerimizi aktaracağım bir konuşma yapacağım" ifadelerini kaydetti.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim