Başkan Hayri İnönü amcası Erdal İnönü’yü anlattı

Başkan Hayri İnönü amcası Erdal İnönü’yü anlattı

Erdal İnönü’nün yeğeni ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, amcası Erdal İnönü ile ilgili anılarını anlattı.

Şişli Belediyesi, eski başbakan yardımcılarından ve Sosyal Halkçı Parti'nin (SHP) Onursal Genel Başkanı Prof. Dr. Erdal İnönü’nün ölümünün 8’inci yılı münasebetiyle anma etkinlikleri kapsamında ‘Anılarda Erdal İnönü’ isimli söyleşi programı düzenledi. Erdal İnönü’nün yeğeni ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, amcası Erdal İnönü ile ilgili anılarını anlattı.


Şişli Belediyesi, eski başbakan yardımcılarından ve Sosyal Halkçı Parti'nin (SHP) Onursal Genel Başkanı Prof. Dr. Erdal İnönü’nün ölümünün 8’inci yılı münasebetiyle anma etkinlikleri kapsamında 'Anılarda Erdal İnönü’ isimli söyleşi programı düzenledi. Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye, Erdal İnönü’nün yeğeni ve aynı zamanda Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve gazeteci Musa Ağacık konuşmacı olarak katıldı. Erdal İnönü’nün Eşi Sevinç İnönü, Erdal İnönü’nün kız kardeşi Özden Toker, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisi Şişli İlçe Başkanı Veli Çelik ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda Başkan İnönü amcası Erdal İnönü’ye ilişkin anılarını anlattı. Sohbet havasında geçen söyleşide zaman zaman duygusal anlar yaşandı.


“KEŞKE POLİTİKA HAYATIMIZDA 10 TANE ERDAL İNÖNÜ OLSAYDI”
İnönü, “Amcam siyasetten kendi is
teğiyle ayrıldı. Ayrıldı ama köşesine çekilmedi. Sabancı Üniversitesi’nde bilim tarihi dersi verdi. Hayatının sonuna kadar çalışan bir insandı. Çalışmayı çok seviyordu. Çok önemli özelliklerinden bir tanesi çalışmayı sevmesidir. Hasta halinde bile son ana kadar elinde kalem bir şeyler yazıp çizerdi. Çok çalışkan bir insandı. Onun için bir de politik bir özelliği vardı. Görev verilince o görevi yapmak. Politikaya çağırıldığı vakit, hayır demeden görevi üstlendi. Ondan sonra amcam görev adamı ve görev disiplini olan bir insandı. Bence çok önemli bir özelliği de fizikçi olması. Fizik çok ağır bir eğitimdir. Başı, ortası, sonu belli bir şekilde süreç halinde düşünürdü. Bence çok özel bir insandı. Keşke politika hayatımızda 10 tane Erdal İnönü olsaydı herhalde çok farklı bir yerlerde olurduk diye düşünüyorum. Gerçi bir tane bile yeterdi” şeklinde konuştu.


“ERDAL AĞABEYİME RİYAKARLIĞI KİMSE ÖĞRETEMEDİ"


Babası İsmet İnönü ve Ağabeyi Erdal İnönü arasında gecen bir muhabbeti anlatan Erdal İnönü’nün kız kardeşi Özderen Toker ise, “Baban bir gün Erdal ağabeyime demiş ki, söyle bakalım oğlum, sen benim yaşıma geldiğinde ben kaç yaşına gelmiş olacağım diye sormuş. Erdal ağabeyim de şöyle bir düşünmüş ve sen o zaman çoktan ölmüş olacaksın baba, demiş. Tabi annemle büyük annem çok üzülmüşler, insan babasına böyle şeyler söyler mi diye. Babam bunları hoşuna giderek anlatırdı. İşte derdi, bu çocuk riyakarlık, iki yüzlülük bilmez derdi. Yani yalan dolan yok, iki yüzlülük yok. Riyakarlığı çocuklara biz öğretiyoruz derdi. Ama riyakarlığı Erdal ağabeyime kimse öğretemedi. Hiçbir zaman bunu öğrenmedi. O her zaman dürüst bir insan oldu” diye konuştu. İHA