• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -1 °C
  • İzmir 12 °C

Başkan Karatay: "Asıl Tek Adam Sistemini Kılıçdaroğlu Uyguluyor"

Başkan Karatay: "Asıl Tek Adam Sistemini Kılıçdaroğlu Uyguluyor"
AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tek adam sisteminin geleceğini savunan CHP Genel Başkanı...

AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tek adam sisteminin geleceğini savunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, tek adam sistemini 7 seçim kaybedip de halen parti genel başkanı olan Kılıçdaroğlu'nun uyguladığını söyledi.

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tek adamcılığın tamamen ortadan kaldırılacağına dikkat çeken Başkan Karatay, "Biz yeni anayasa çalışmalarında yürütme, yasama ve yargının tamamını, güçler ayrılığının uygun hale getirilmesi için bir madde düzenledik. 18 maddenin içerisindeki belki de en önemli maddesi buydu. Yürütmenin, yasamanın ve yargının tam olarak kendi işlevlerini, kendi sorumluluklarını yerine getirebilmesi ve bunu getirirken de birbirinden etkilenmeden yapabilmesi. Bu neyi getiriyordu? Bu Türkiye'de şu ana kadar uygulanan parlamenter sistemin aslında kendisinin tek adam yönetimine uygun olduğunu ve bunun ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Tek adam biliyorsunuz özellikle CHP'nin son günlerde dile getirdiği koca bir yalan. Yalandan başka bir şey değil. Çünkü biz maddelerde belirtiyoruz. Sayın genel başkan ve hayır cephesi bu maddeleri okusaydı aslında bu maddelerin tek adamlıktan çıkartan ve ortak akılla yönetilen bir pozisyona geldiğini hepsi görürdü. Niye? Parlamenter sistemde bugüne kadar muhalefet partileri başta olmak üzere, AK Parti'den önceki dönem hariç, muhalefet partisinin lideri kendisi maddeleri okumadan tek adam, tek adam eleştirisi yapmaya çalışıyor. Biz şunu da görüyoruz ki, aslında bu düzenleme ile tek adamcılık bitiyor. Neden? 7 defa seçim kaybetmiş bir genel başkan partisinin başında hala kalabiliyorsa asıl tek adamlık orada. Geçtiğimiz günlerde de birisi sordu CHP Genel Başkanına "Siz 7 seçim kaybettiğiniz halde partinin başındasınız, bu tek adamcılık değil mi?" diye. "Ben seçimle geldim" dedi her seferinde. Sanki bugüne kadar gerek hükümet, gerek Cumhurbaşkanlığı seçimle gelmemiş gibi bir tablo ortaya çıktı. Her girdiği seçimde başarıyla çıkan bir AK Parti Genel Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer genel başkanlarımızın seçimle geldiğini herhalde unuttu. Ya da, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildiğinde Sayın Kılıçdaroğlu seçim olmayacağını zannediyor. Doğrudan bir atamayla hükümetin iş başına geleceğini zannediyor. Biz aslında yeni anayasayla tek adamlığa son veriyoruz. Toplumun, milletin iradesinin sandığa tamamen yansıyacağı ve ortak aklın, istişarenin hep birlikte milletin, bu ülkenin yönetimde söz sahibi olacağını ve vesayetin ortadan kaldırılacağını görüyoruz" dedi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim