• BIST 97.379
  • Altın 229,963
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 17 °C

Başkan Karatay: "Devlet Adamı Sayın Bahçeli Türkiye’nin Önünü Açan Karara İmza Attı"

Başkan Karatay: "Devlet Adamı Sayın Bahçeli Türkiye’nin Önünü Açan Karara İmza Attı"
AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Türkiye'nin...

AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Türkiye'nin önünü açan karara imza attığını belirterek, "Sayın Bahçeli, bunu yaparken de eminim ki zerre kadar kendini düşünmedi. Sadece ve sadece bu devletin ve milletin geleceğini düşündü" dedi.

Yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini değerlendiren Başkan Karatay, Türkiye'nin çok büyüdüğünü, değiştiğini ve eski Türkiye olmadığını belirterek, "1923 yılında kurulmuş bir Cumhuriyetimiz var ama Cumhuriyetimizin gereklerini yerine tam olarak getirememiş bir sistem var işte parlamenter sistem dediğimiz. Dönem dönem partide Cumhurbaşkanlığı yaşamış bir Türkiye, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü, Celal Bayar ile. Ondan sonra darbe yaşamış, senatör ve parlamenter meclisi olan 2 tane meclisli sistem yaşamış. 80 darbesinde tekrar mevcut sisteme dönmüş. Yani ne denilirse denilsin Türkiye belli bir aşamadan sonra bu sistemi taşıyamayacak bir noktaya gelmiştir. Şimdi Sayın Devlet Bahçeli bunu gördü. Zaten en başından beri rahmetli Alparslan Türkeş, Adnan Menderes, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan hep söylemişler, Türkiye'nin Başkanlık sistemine geçmesi gerekiyor. Yani bizim geleneğimizde, bizim köklerimizde, hatta ve hatta genimizde bizim böyle bir sisteme ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Bakın Cumhuriyetten önceki dönemlere hep tek başlı bir sistem var. Bunu Devlet Bahçeli, ben kendisine gerçekten teşekkür etmek istiyorum, Türkiye'nin önünü açan bir karara imza attı, Türkiye'nin önünü açan bir söyleme imza attı. O günkü ortamda kolay kolay kimsenin cesaret edemeyeceği bir duruş gösterdi. Ortada bir durum var, artık bu fiili durumu, hukuki duruma dönüştürmemiz lazım. Sayın Devlet Bahçeli bunu söylerken neyi düşündü. Eminim ki, zerre kadar kendini düşünmedi. Sadece ve sadece bu devletin ve milletin geleceğini düşündü. Onun için kendisi yıpranmak adına her türlü riski göze alarak tam bir devlet adamlığı göstererek, yaşanan 15 Temmuz vakasını da göz önüne aldığımızda o devlet adamlığını göstererek Türkiye'nin önünü açacak konuşmayı yaptı ve teşkilatlarını bu konuda talimatlandırdı. Allah razı olsun, hem MHP'nin, hem de AK Parti'nin kurmayları mevcut anayasada düzenlemeyi yaptıktan sonra da meclise getirildi. Mecliste yine ortak çalışma ile kararlar çıktı. Şimdi biz en nihayetinde iki ayrı partiyiz. İki ayrı partinin de kendi ayrı programları var. Hem ayrı ayrı çalışılıyor, hem de yeri geldiği zaman birlikte hareket edebiliyoruz. Yenikapı ruhu 15 Temmuz'da ortaya çıktı. CHP kaçmaya çalıştığını direkt gösterdi zaten. Ama biz ama biz vatan mevzusu olduğu zaman bir araya geleceğimizi zaten dünyaya gösterdik. Şimdi de gösteriyoruz. Ben eminim ki maddeleri okuduktan sonra hayır cephesindeki insanların çoğunun evet vereceğini düşünüyorum. Yani Yenikapı ruhunun sandığa yansıyacağını düşünüyorum" dedi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim