• BIST 92.709
  • Altın 211,699
  • Dolar 5,4835
  • Euro 6,1905
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 13 °C

Başkan Mustafa Demir: "Bu Anayasa Bizim İçin Son Derece Önemli Ve Büyük Bir Fırsattır"

Başkan Mustafa Demir: "Bu Anayasa Bizim İçin Son Derece Önemli Ve Büyük Bir Fırsattır"
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kapalıçarşı esnafı ile kahvaltıda bir araya geldi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kapalıçarşı esnafı ile kahvaltıda bir araya geldi. Tarihi çarşıda esnafa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatan Demir, "Meclis tarafından onaylanmış ve halkımızın iradesine sunulmuş bu anayasa bizim için son derece önemli ve büyük bir fırsattır. Biz bu anayasa ile inşallah 16 Nisan'dan sonra önümüze bakacağız. 16 Nisan'dan sonrasında siz esnaflar olarak bir istikrar göreceksiniz" dedi.

16 Nisan'da yapılacak anayasa referandumu öncesi "evet" kampanyaları aralıksız devam ediyor. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu kapsamda Kapalıçarşı esnafı ile kahvaltıda bir araya geldi. Demir, esnafın yoğun ilgi gösterdiği kahvaltıda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında bilgi aktardı.

Referandum öncesi anayasa üzerinde yapılan değişiklikleri esnafa anlatan Demir, "Yeni Anayasanın, bu ülkenin geleceğini, huzurunu, refahını ve mutluluğunu önündeki bütün engellerin aşılması için son iki yüzyılın en büyük fırsatı olduğunu düşünüyorum. 1921'den bu yana ilk defa milletin iradesi ile oluşturulmuş, üzerinde herhangi bir vesayet herhangi bir baskı olmayan, temel kurallarını da bütün dünyanın üzerimize saldırdığı dönemlerde ülkesine sahip çıkan insanlar tarafından oluşturulmuş bir anayasadır. Meclis tarafından onaylanmış ve halkımızın iradesine sunulmuş bu anayasa bizim için son derece önemli ve büyük bir fırsattır. Biz bu anayasa ile inşallah 16 Nisan'dan sonra önümüze bakacağız. 16 Nisan'dan sonrasında siz esnaflar olarak bir istikrar göreceksiniz" dedi.

Avrupa ülkelerinin bu anayasaya karşı çıktığını da sözlerine ekleyen Demir, "Almanya, Hollanda, Avusturya, İsviçre başta olmak üzere neredeyse bütün Avrupa ülkeleri hayır diyorlar. Bize hayır diyenler ve bizim bakanlarımıza, başbakanımıza ve cumhurbaşkanımızın görüntüsüne dahi tahammül etmeyen batı ülkeleri, hayır kampanyaları için ise bütün imkanlarını seferber etmiştir. Batı ülkelerinin bu tavrı, ülkemizin geleceğini inşa ederken, bu Anayasanın bizim için ne kadar vazgeçilmez olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Yeni anayasa ile ilgili bilgiler de aktaran Demir, "Bizim önerdiğimiz anayasanın temeli şudur. Bizim mevcut meclisimiz var. Mevcutta başbakanımız var Ve cumhurbaşkanımız var. Yapılan, Başbakanın tüm yetkileri Cumhurbaşkanı yetkileri ile birleştirilmesidir. Bu değişikliğin en kısa ve en pratik anlatımı budur" diye konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim